Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը տևական ժամանակ փակ կլինի այցելուների համար վերանորոգման պատճառով: PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն, մեծ նկարչի թոռնուհի Ռուզան Սարյանն ասաց, որ աշխատանքները պետք է սկսվեին դեռևս մարտ ամսին, սակայն դրանք հետաձգվել են մինչև ամառվա սկիզբ: Մինչ այդ, թանգարանը գործելու է իր սովորական գրաֆիկով, իսկ հունիսին այն կփակվի: Նա նաև ասաց, որ թանգարանի 45-ամյակը վերանորոգման պատճառով չի նշվի, որքան կտևեն վերանորոգման աշխատանքները հայտնի չէ:
Թանգարանի շենքային պայմաններն այսօր արդեն չեն համապատասխանում այն պահանջներին, որպեսզի լիարժեք ներկայացվի Սարյանի արվեստը: Այս հարցը դեռևս անցյալ տարի քննարկվեց, երբ խնդրին մանրամասն ծանոթանալու համար նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել էր թանգարան: Այնուհետև մշակույթի նախարարությանը հանձնարարական տրվեց լուծել այդ խնդիրը: Երևանի գլխավոր ճարտարապետին հանձնարարվել է շենքի տարածքի ընդլայնման գործը, որովհետև թանգարանը ֆոնդերի և ժամանակավոր ցուցահանդեսների համար նախատեսված ցուցասրահի ստեղծման կարիք ունի (ժամանակավոր ցուցահանդեսներ կազմակերպելու համար թանգարանի մշտական ցուցադրության սրահից հանվում են նկարները): Թանգարանը 2001-2002թ. նորոգվել է «Լինսի» հիմնադրամի միջոցներով: Նշենք նաև, որ թանգարանում մայիսին նշվելու է նկարչի մահվան 40-ամյակը:

Дом-музей Мартироса Сарьяна из-за начала ремонтных работ в здании будет закрыт для посетителей на длительный период. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор музея, а также внучка выдающегося художника Рузанна Сарьян сказала, что ремонт должен был начаться уже в марте, однако он отложен до начала лета. До этого музей будет работать по своему обычному графику и закроется в июне. Директор также отметила, что из-за ремонта здания 45-летие музея не будет отмечаться, сколько продлится ремонт – неизвестно.
Главному архитектору Еревана было поручено создание проекта по расширению территории здания, поскольку музей нуждается в расширении фондов и в создании современного просторного зала (для организации временных выставок из главного зала музея картины убираются). В 2001-2002 гг. музей был отремонтирован на средства фонда “Линси”. В мае в музее будет отмечено 40 лет со дня смерти художника.