Մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակը իրականացնելու է Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման ԵԱՀԿ ծրագիրը: Այս մասին այսօր Երևանում` ծրագրի բացմանը, հայտարարել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը:
Օմբուդսմենն ընդգծել է, որ 1,7 մլն եվրոն այն ընդհանուր գումարն է, որը ԵՄ կհատկացնի ամբողջ ծրագրի իրականացման համար: Այդ գումարից 270 հազար եվրո տրամադրվելու է Մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակին:
«Այդ գումարի մի մասով մենք պետք է վճարենք ավելի քան 100 իրավաբանների աշխատավարձեր, որոնք մանրամասն ընտրության արդյունքում կընդունվեն աշխատանքի, ինչպես նաև կձեռքբերվեն ավելի քան 30 մեքենա, և ամբողջ կահույքը, տեխնիկան, որը նախատեսված է գրասենյակի համար, կգնվի այդ միջոցների հաշվին»,-հայտարարել է Անդրեասյանը, հավելելով, որ այս ամենը մանրամասնում է, որպեսզի հասարակությունը տեղեկացված լինի իրական թվերի մասին, որոնք տրամադրվելու են Գրասենյակին և ինչին են ուղղվելու դրանք:
Անդրեասյանը նաև ընդգծել է, որ ծրագրի շրջանակներում ստեղծված 1-66 թեժ գծից կարելի է օգտվել ոչ միայն ընտրական իրավունքի խախտման դեպքում, այլ նաև մարդու իրավունքների խախտման ցանկացած դեպքում:
«Ֆինանսավորումը կիրականանա 19 ամիսների ընթացքում, և ավարտից հետո, հուսով եմ, ՀՀ կառավարությունը իր վրա կվերցնի այս ծրագրի ֆինանսավորումը»,-հայտարարել է Անդրեասյանը:
Երևանում պաշտոնապես մեկնարկում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին աջակցության ծրագիրը, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ գրասենյակի կողմից Եվրամիության ֆինանսավորմամբ: Մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Օննո Սիմոնսը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի տեղակալ Կարլ Հոֆստրան:
Ծրագրով նախատեսվում է թեժ գծի ստեղծում, կստեղծվի նաև արագ արձագանքման խումբ, որը կմեկնի միջադեպերի հետքերով, որին կանդամակցեն պրոֆեսիոնալ իրավաբաններ:
Ծրագրի շրջանակներում վեց քաղաքներում՝ Գյումրի, Կապան, Գավառ, Իջևան, Եղեգնաձոր, Վանաձոր, կբացվեն մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի բաժանմունքները, որոնք կաջակցեն ազատ ու արդար ընտրությունների անցկացմանը:
Ծրագրի ընդհանուր գումարը կկազմի 1,7 մլն եվրո, ծրագիրն իրականցնում է ԵԱՀԿ գրասենյակի կողմից Եվրամիության ֆինանսավորմամբ:

15 Март 2012 - 15:48 AMT
Офис защитника прав человека будет осуществлять программу ОБСЕ по содействию в проведении демократических выборов в Армении. Об этом сегодня в Ереване, на открытии программы заявил Защитник прав человека Армении Карен Андреасян.
Омбудсмен отметил, что 1,7 миллионов евро – это общая сумма, которую ЕС выделит для осуществления всей программы, из этой суммы 270 тысяч евро выделено Офису защитника прав человека.
“Из этой суммы мы должны будем выплатить зарплаты более ста юристам, которые после тщательного отбора будут приняты на работу, также будут приобретены около тридцати машин, и вся мебель, техника, предусмотренные для офисов, также будут куплены на эти средства”,- заявил Андреасян, при этом добавив, что делает эти уточнения для того, чтобы информировать общество о реальных цифрах, которые будут выделены Офису и куда будут направлены эти средства.
Андреасян также отметил, что созданной в рамках программы горячей линией 1-66 можно будет воспользоваться не только при нарушении избирательных прав, но при любых нарушениях прав человека.
“Финансирование будет осуществляться в течение 19 месяцев, и после его завершения, я надеюсь, правительство Армении возьмет на себя дальнейшее финансирование этой программы”, – заявил Андреасян.
В Ереване официально стартовала программа содействия офису омбудсмена Армении, реализуемая офисом ОБСЕ при финансировании ЕС. В мероприятии, посвященном старту программы, приняли участие руководитель делегации ЕС в Армении Онно Симонс, глава Ереванского офиса ОБСЕ, посол Андрей Сорокин, защитник прав человека Армении Карен Андреасян, а также заместитель главы Ереванского офиса ОБСЕ Карл Хофстра.
Программой предусмотрено создание горячей линии для предотвращения ущемлений прав человека во время выборов. Также будет создана группа быстрого реагирования, которая будет выезжать на места для разбирательств, в эту группу будут входить профессиональные юристы.
В рамках программы в шести городах Армении (Гюмри, Капан, Гавар, Иджеван, Ехегнадзор, Ванадзор) откроются филиалы офиса Защитника прав человека, которые будут содействовать проведению свободных и независимых выборов в Армении без нарушения прав человека.
Общая сумма программы по содействию проведению выборов в Армении составит 1.7 миллиона евро. Программу осуществляет офис ОБСЕ в Армении, при финансировании ЕС.