15 Մարտ 2012 - 15:56 AMT
ԵԱՀԿ չի անցկացնելու հայաստանյան ընտրությունների մոնիթորինգ, սակայն ԵԱՀԿ/ ՄԻԺԻԲ-ը անպայման կուղարկի իր դիտորդներին. 24 երկարաժամկետ և ավելի քան 250 կարճաժամկետ դիտորդներ հետևելու են Հայաստանում արդար և թափանցիկ ընտրությունների անցկացմանը: Այս մասին այսօր Երևանում` Հայաստանում ժողովրդավարական ընտևրությունների անցակացմանն աջակցելու ԵԱՀԿ և ԵՄ ծրագրի բացմանը, հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Օննո Սիմոնսը:
Սիմոնսն ընդգծել է, որ եթե Հայաստանը չհաղթահարի ընտրական թեստը, ԵՄ հետ Ասոցիացիայի մասին պայմանագիրը կդադարեցվի:
Ասոցիացիայի մասին համաձայնագրում արտացոլված են տնտեսական ինտեգրման, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում համագործակցության ուղղությունները: Համաձայնության նպատակն է քաղաքական ասոցիացիան և ԵՄ հետ համագործակից երկրների աստիճանական տնտեսական ինտեգրացիան: Ասոցիացիայի մասին համաձայնագիրը ներառելու է խորը և համակողմանի ազատ տնտեսական գոտու մասին դրույթ: Ասոցիացիայի մասին համաձայնագիրը կփոխարինի Համագործակցության և գործընկերության մասին համաձայնագրին: Հայաստանի և ԵՄ միջև բանակցությունները` Ասոցիացիայի մասին համաձայնագրի վերաբերյալ, մեկնարկել են 2010թ հուլիսի 19-ին:

15 Март 2012 - 15:56 AMT
ОБСЕ не будет проводить мониторинга выборов Армении, но БДИПЧ/ ОБСЕ обязательно направит своих наблюдателей – 24 долгосрочных и более 250 краткосрочных наблюдателей будут следить за проведением честных и прозрачных выборов в Армении. Об этом сегодня в Ереване на открытии программы ОБСЕ и ЕС по содействию проведению демократических выборов в Армении, заявил руководитель делегации ЕС в Армении Онно Симонс.
Симонс отметил, что если Армения не пройдет тест и выборы не будут соответствовать требованиям ЕС, то договор по Ассоциации будет приостановлен.
В соглашении об Ассоциации отражены направления сотрудничества в области экономической интеграции, передвижения людей и энергетики. Целью соглашения является политическая ассоциация и постепенная экономическая интеграция стран партнеров с ЕС. Соглашение об Ассоциации будет включать в себя положение о зоне Глубокой и всесторонней свободной торговле. Соглашение об Ассоциации заменит Соглашение о партнерстве и сотрудничестве. Переговоры между Арменией и ЕС по Соглашению об Ассоциации стартовали 19-го июля 2010 года.