Գերմանիան և Հայաստանը կշարունակեն խորացնել համագործակցությունը տնտեսական, քաղաքական ու իրավական ոլորտներում: Այդ մասին այսօր Երևանում երկու երկրների ԱԳ նախարարների համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել են նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Գիդո Վեստերվելլեն: Մասնավորապես, Նալբանդյանը նշել է. «Մենք արդեն շուրջ 30 կնքված պայմանագրեր ունենք, սակայն մտադիր չենք դրանով սահմանափակվել և նոր պայմանագրեր ենք նախապատրաստում և համատեղ նախագծեր ինչպես տնտեսական, այնպես էլ իրավական ոլորտներում: Հայաստանը երախտապարտ է պետության կայացման գործում Գերմանիայի աջակցության համար և ուրախ է նշել, որ այս տարի լրանում է մեր հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը»: ԱԳ նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել իր գերմանացի պաշտոնակցին ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացմանն ակտիվորեն աջակցելու համար:
Իր հերթին Գիդո Վեստերվելլեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Գերմանիան հետագայում ևս ակտիվորեն կաջակցի Հայաստանի համակողմանի զարգացմանը՝ խորացնելով ինչպես երկկողմ համագործակցությունը, այնպես էլ գործակցությունը Ասոցացման մասին պայմանագրի շրջանակներում: Գերմանացի նախարարը ևս շնորհավորել է երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի առթիվ և հույս հայտնել, որ փոխադարձ այցերը հաճախակի ու ակտիվ կլինեն:
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը Հայաստան է ժամանել մարտի 16-ին: Նա արդեն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այցի շրջանակներում նա կհանդիպի նաև ՀՀ նախագահի հետ:

Федеративная Республика Германия и Республика Армения будут продолжать углублять сотрудничество в экономической, политической и правовой сфере. Об этом заявили на состоявшейся сегодня в Ереване совместной пресс-конференции главы внешнеполитических ведомств двух стран Эдвард Налбандян и Гидо Вестервелле. Эдвард Налбандян, в частности, отметил: «У нас уже есть около 30 подписанных договоров, но мы не собираемся на этом останавливаться и готовим новые договоры и совместные проекты как в экономической так и в правовой сферах. Армянская сторона благодарна немецкой за помощь в становлении Республики Армения и рада отметить, что в этом году исполняется 20 лет нашим двусторонним отношениям». Также глава МИД Армении поблагодарил своего коллегу за активное участие Германии в активном развитии отношений ЕС-Армения, в частности, в рамках Восточного партнерства и Договора об ассоциации.
Гидо Вестервелле, в свою очередь, поблагодарив за теплый прием, отметил, что Германия и дальше будет активно содействовать всестороннему развитию Республики Армения, углублять как двустороннее сотрудничество, так и сотрудничество в рамках Договора об Ассоциации с ЕС. Как и его коллега Налбандян, глава МИД ФРГ поздравил с 20-летием двусторонних дипломатических отношений и выразил надежду на частые взаимные визиты и продолжение активного сотрудничества на высшем уровне.
Глава МИД Германии прибыл в Армению 16 марта по приглашению министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна. Он уже посетил Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян Цицернакаберд. В ходе визита Вестервелле встретится также с президентом Армении Сержем Саргсяном.