16 Մարտ 2012 - 09:17 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Գուրգեն Եղիազարյանը հայտարարել է, որ երկրի նախագահի ելույթը ՀՀԿ հերթական համագումարում «ուղղակի ազգայնական էր»: Նա թվարկել է նախագահի ելույթի հիմնական 5 դրույթները, նշելով հետևյալը՝ «յուրաքանչյուր հայ ընտանիք հնարավորություն կունենա բնակարան ու մեքենա ձեռք բերել, իսկ կենսաթոշակային բարեփոխումները թույլ կտան թոշակն այնպիսին դարձնել, որ քաղաքացին կարողանա արժանապատիվ ապրել»: Եղիազարյանն անթույլատրելի է համարել միջազգային նորմերի խախտումը, երբ հաշվի չեն առնվում երկրում բնակվող այլ ժողովրդների իրավունքները, Հայաստանի դեպքում՝ ռուսների, բելառուսների և այլ ժողովրդների:
ՀԱԿ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ անցած չորս տարիներին իշխանությունները չկարողացան միջոցներ ձեռնարկել երկրում կենսագործունեության բարելավման ուղղությամբ: «Նայենք պատուհաններին, նրանց մեծ մասը չեն լուսավորվում, Հայաստանը հայաթափվում է»,-ասել է նա՝ նշելով, որ այսօրվա դրությամբ բնակչության 98 տոկոսն աղետալի վիճակում է:
Իր հերթին ՀՀԿ անդամ Կարինե Աճեմյանը նշել է այն քայլերը, որոնց շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությանը հաջողվեց խուսափել լուրջ ցնցումներից, որոնց պատճառ կարող էին դառնալ ինչպես ներքին, այնպեսլ էլ արտաքին մարտահրավերները, մասնավորապես, չկրճատվեցին սոցիալական ծախսերը, միաժամանակ կյանքի կոչվեցին հիփոթեկային ծրագրեր ու կառուցապատման ծրագրեր աղետի գոտում: «Նախագահի ելույթում հիմնականն այն էր, որ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում կլինի մարդկային գործոնը»,-ասել է նա: Դրան ՀԱԿ ներկայացուցիչը հակադրեց, թե Հայաստանի վրա, որը տնտեսություն չունի, չէր կարող ազդել ճգնաժամը:

Представитель оппозиционного Армянского национального конгресса Гурген Егиазарян заявил, что выступление президента страны и лидера Республиканской партии Армении является «прямым национализмом». Он перечислил основные пять положений из речи президента Армении, выделив следующее: «для каждой армянской семьи появится возможность приобретения жилья и машины, а пенсионные реформы позволять сделать пенсии такими, чтобы гражданин смог достойно жить». Гурген Егиазарян посчитал недопустимым нарушение международных норм, когда не учитываются права проживающих в стране народов, в случае Армении – русских, белорусов и других.
В связи с этим представитель АНК добавил, что за прошедшие четыре года правящие не смогли обеспечить шаги по улучшению жизнедеятельности в стране. «Посмотри в окна домов, большинство из них не горят, в Армении налицо высокие темпы эмиграции», – подчеркнул он, отметив, что на сегодняшний день 98% населения бедствует.
В свою очередь депутат от правящей Республиканской партии Армении Карине Ачемян отметила те шаги, благодаря которым экономике Армении удалось избежать серьезных потрясений, вызванных как внешними, так и внутренними вызовами, в частности, не были сокращены социальные расходы, одновременно были реализованы ипотечные программы и застройки в зоне бедствия. «Главное в речи президента было то, что в центре внимания властей будет человеческий фактор», – сказала она.