16 March 2012 - 15:24 AMT
Անդրկովկասում սպառազինությունների մրցավազքը ժամանակի և իրավիճակի շարունակական անկայունության նշան է, այդ մասին հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
«Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին և Իսրայելի հետ նրա ռազմական պայմանագրին, ապա խոսքը, ամենայն հավանականությամբ, գնում է նախազգուշական միջոցների մասին՝ կապված Իրանում հնարավոր իրադարձությունների հետ: Թեև պաշտոնական Բաքուն հայտարարել է, որ գնված զենքը կարող է օգտագործվել Ղարաբաղի դեմ: Բայց դրանք խոսքեր են: Երևում է՝ Իսրայելը կառուցում է Թուրքիայի ռազմաքաղաքական հակակշիռը»,- ասել է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, սպառազինությունների մրցավազքը տարածաշրջանում ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի, միաժամանակ հավելելով, որ դերասանները զուր չեն ասում, որ առաջին ակտում պատից կախված զենքը վերջինի ժամանակ պետք է կրակի:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող է արդյոք այդ զենքն օգտագործվել Մոսկվայի դեմ, փորձագետը նշել է, որ դա անիրական նախագիծ է. «Բաքուն երբեք չի պատերազմի Մոսկվայի դեմ: Այն պատճառով չէ, որ ուժերն անհավասար են, այլ նրա համար, որ նրանք հիշում են 2008-ի կովկասյան պատերազմի դասերը»:

Гонка вооружения в Закавказье – примета времени и перманентной нестабильности ситуации, об этом заявил российский политолог Станислав Тарасов, сообщает Analitika.at.ua.
«Что касается Азербайджана и его военного контракта с Израилем, то речь, скорее всего, идет о мерах упреждающего свойства, связанных с возможными событиями в Иране. Хотя официально Баку заявил, что закупленное оружие может быть использовано против Карабаха. Но это – слова. Похоже на то, что Израиль выстраивает военно-политический противовес Турции”, – предположил политолог.
По его славам, гонка вооружения в регионе ни к чему хорошему не приведет, при этом добавив, что недаром говорят артисты, что ружье, повешенное на стену в первом акте, должно выстрелить – в последнем».
Отвечая на вопрос, может ли это оружие быть использовано против Москвы, эксперт отметил, что это – из ряда фантасмагорических проектов: «Баку никогда не будет воевать против Москвы. И не потому, что силы неравные, а потому что перед ним уроки кавказской войны 2008 года».