Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության 6-րդ համագումարում իր ելույթի ժամանակ նշել է մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կարևորությունը:
«Դա պարզապես ընտրություններ չեն, այլ Հայաստանի ապագայի ընտրություններն են»,- ընդգծել է նա: Օսկանյանի խոսքով` «Բարգավաճ Հայաստանը» ընտրությունների արդյունքում ուզում է մեծ պատասխանատվություն ստանձնել երկրի ապագայի կառուցման համար:
Նա առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել արտագաղթի և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրներին: Օսկանյանի խոսքով` Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն` Հայաստանի բնակչությունը 3 միլիոնից արդեն նվազել է մինչև 2,8 միլիոն մարդ: Նա ընդգծել է, որ եթե վճռական միջոցներ չձեռնարկվեն, ապա այդ թիվը կարող է նվազել մինչև 2,5 մլն: Այս կապակցությամբ Օսկանյանը նշել է, որ մարդիկ հիմնականում լքում են երկիրն այն պատճառով, որ կորցրել են հավատն ապագայի հանդեպ և հանապազօրյա հաց վաստակելու հնարավորություն չունեն: Օսկանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում արժանապատիվ կյանքի համար նոր սահմանադրության կամ նոր օրենքների կարիք չկա, այլ պարզապես անհրաժեշտ է քաղաքական կամք բոլորի համար հավասար իրավունքների և հնարավորությունների ստեղծման համար:

Экс глава МИД Армении Вардан Осканян на своем выступлении на 6-ом съезде партии “Процветающая Армения” отметил важность предстоящих 6 мая парламентских выборов.
“Это не просто выборы, а выборы будущего Армении”,- подчеркнул он
. По словам Осканяна, “Процветающая Армения” хочет в результате этих выборов взять большую ответственность за построение будущего страны.
Он особое внимание уделил проблемам эмиграции и Нагорного Карабаха. По словам Осканяна, согласно данным национальной статической службы, население Армении уже сошло с уровня 3 млн на 2,8 млн человек. Он подчеркнул, что если не предпринять решительных мер, то эта цифра может перейти порок 2,5 млн. В этой связи Осканян отметил, что люди в основном уезжают из-за того, что потеряли веру в будущее и не имеют возможности заработать на хлеб насущный. Осканян подчеркнул, что для достойной жизни в Армении нет необходимости в новой конституции или новых законах, а просто необходима политическая воля для создания равных прав и возможности для всех.