19 Մարտ 2012 - 07:30 AMT
Առնոլդ Աղաբաբովի «Որտե՞ղ էիր, մարդ աստծո» ֆիլմը մարտի 18-ին` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի «Հայակ» առաջին մրցանակաբաշխությանը, հաղթեց երեք անվանակարգերում:
Յուրի Հարությունյանը հաղթեց «Լավագույն կոմպոզիտոր» անվանակարգում, ֆիլմի գլխավոր դարասանուհուն մարմնավորած Աննա Էլբակյանը ճանաչվեց լավագույն դերասանուհի: Ժյուրին գնահատեց նաև Ֆիլմի սցենարը և «Հայակ»-ի արժանացրեց նաև Առնոլդ Աղաբաբովին և Զորայր Խալափյանին: Ֆիլմի օպերատորը` Լևոն Աթոյանցը, «Հայակ»-ի արժանացավ հայկական կինոյում ունեցած ավանդի համար:
«Հայակ» մրցանակաբաշխությունն ամփոփում էր վերջին 20 տարիների հայկական կինոարվեստի արդյունքները: Փետրվար ամսին ժյուրին փակ քվեարկությամբ արդեն ընտրել էր 12 անվանակարգերում հավակնորդ 36 ֆիլմերը (3-ական ֆիլմ յուրաքանչյուր անվանակարգում): Քվեարկությունը տեղի է ունեցել նախապես կազմված անկախ հաշվիչ հանձնաժողովի ներկայությամբ:
Լավագույն ֆիլմ է ճանաչվել Վիգեն Չալդրանյանի «Ձայն Բարբառո… »-ն:
«Լավագույն ռեժիսոր» անանակարգի հաղթողն է դարձել Հարություն Խաչատրյանը «Սահման» ֆիլմի համար:
Հատուկ մրցանակներ տրվեցին նաև մի շարք կինոգործիչներին` Սոս Սարգսյանին, Արտավազդ Փելեշյանին, ռեժիսորներ Արման Մանարյանին և Ալբերտ Մկրտչյանին, ինչպես նաև Orange Արմենիա ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուային:

Фильм “Где ты был, божий человек?” Арнольда Агабабова 18 марта во время первой кинопремии “Айак” победил в трех номинациях.
Юрий Арутюнян стал победителем в номинации “Лучший композитор”, исполнительница главной роли, актриса Анна Элбакян признана “лучшей актрисой”. Жюри также оценило сценарий фильма, и вручило награды “Айак” также Арнольду Агабабову и Зорайру Халапяну. Оператор фильма Левон Атоянц был награжден премией “Айак” за весомый вклад в развитие армянского кино.
Кинопремия “Айак” подвела результаты деятельности представителей армянского киноискусства за последние 20 лет.
В феврале жюри закрытым голосованием уже выбрало 36 фильмов, претендентов на 12 номинаций (по три фильма в каждой номинации). Голосование состоялось в присутствии заранее сформированной независимой счетной комиссии. Лучшим фильмом признан “Глас вопиющего… “ Вигена Чалдраняна.
Победителем в номинации “Лучший режиссер” стал Арутюн Хачатрян за фильм “Граница”.
Специальные призы также были вручены ряду кинодеятелей: Сосу Саркисяну, Артавазду Пелешяну, режиссерам Арману Манаряну и Альберту Мкртчяну, а также генеральному директору компании “Orange Армения” Бруно Дютуа.