«Այսօր մենք ընտրությունների գնում են ավելի լայն ցուցակով և ներառել ենք մարդկանց, ովքեր սատարում են նախագահ Սերժ Սարգսյանի քաղաքականությանը, պատրաստ են իրենց ավանդն ունենալ այդ ծրագրերի իրագործման մեջ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: Նա նաև հիշեցրել է, որ ՀՀԿ-ն նախկինում նույնպես իր ցուցակների մեջ ընդգրկել է մարդկանց, ովքեր կուսակցության անդամներ չեն, մասնավորապես 2003-ի և 2007-ի ընտրություններում:
Սակայն ամենամեծ զարմանքն առաջացրել է ցուցակում այնպիսի «քաղաքական դինոզավրերի» հայտնվելը, ինչպիսիք են Արտաշես Գեղամյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Հայկ Բաբուխանյանը: Ինչպես հայտնի է, Սթիվեն Սփիլբերգը ցանկանում է մոտ ապագայում նկարահանել «Յուրային դարաշրջանի այգի» ֆիլմի չորրորդ մասը, սակայն, երևում է, Հայաստանում նրանից առաջ կընկնեն և արդեն մայիսին մեր ապագա խորհրդարանը ոչնչով չի զիջի «Յուրային դարաշրջանից» գտածո կերպարների քանակությամբ:
Լուրերն այն մասին, որ վերհիշյալ անձինք կմտնեն խորհրդարան, պտտվում էին արդեն վաղուց, սակայն, չգիտես ինչու, անհավատալի էր, որ ՀՀԿ ղեկավարությունը կգնա այդ քայլին: Բանը նույնիսկ այն պիտակների մեջ չէ, որոնք ժամանակին միմյանց «շնորհում» էին այդ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները և իշխանությունն՝ ի դեմս գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի: Բանն այն է, թե ինչ կարող են տալ առանց այդ էլ հզոր ՀՀԿ-ին այդ քաղաքական գործիչները, ովքեր այս տարիներին տապալել են իրենց քաղաքական գործունեությունը, նախկինում եղել են բավական ուժեղ քաղաքական ուժերի առաջնորդներ, իսկ հիմա ի վիճակի չեն առանց ՀՀԿ աջակցության մտնել խորհրդարան:
Այդ քաղաքական գործիչները բացատրում են ՀՀԿ ցուցակ մտնելն ազգային-պահպանողական ուժերի ջանքերը միավորելու ցանկությամբ: «ՀՀԿ-ն և «Սահմանադրական իրավունք» միությունն» ունեն շատ նման քաղաքական պլատֆորմներ, գաղափարական հիմք՝ դա ազգային-պահպանողական գաղափարախոսությունն է, որը մենք ներկայացնում ենք: Ուստի ես լիովին բնական եմ համարում այն, որ ՍԻՄ-ն ընտրությունների կգնա ՀՀԿ-ի հետ, նրա ցուցակով: Ես կարծում եմ, որ դա բացատրելի է թե գաղափարախոսական, թե քաղաքական չափանիշներով»,- հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք» միություն» կուսակցության ղեկավար Հայկ Բաբուխանյանը:
Այս ամենից հետո միայն մեկ հարց է մնում, իսկ ինչպես կընդունեն ՀՀԿ-ի շարքային և ոչ այդքան անդամներն այն, որ իրենց ջանքերի շնորհիվ, բայց իրենց փոխարեն ապագա խորհրդարան կմտնեն ինչ-որ ձախակողմյան մարդիկ: Շատ փորձագետներ կարծում են, որ Գեղամյանը և մյուսներն ավելի շատ ծանր բեռ կլինեն ՀՀԿ-ի համար, քան իրական աջակցություն գալիք ընտրություններում: «ՀՀԿ-ի համար նրանք խնդիր կլինեն, քանի որ նրանք արդեն վիրտուալ մարդիկ են: Ես հասկանում եմ՝ այդ մարդիկ խորհրդարան են գնում միայն նրա համար, որպեսզի խոսեն Հայ ազգային կոնգրեսի դեմ: Այսինքն, նրանք մարդիկ են, ովքեր օգտագործվելու են ՀԱԿ դեմ խորհրդարանի ամբիոնից: Բայց այստեղ Հանրապետական կուսակցությունը պետք է հաշվարկի բոլոր պլյուսները և մինուսները: Ես կարծում եմ, որ նրանց՝ ցուցակի մեջ մտնելով մինուսներն ավելի շատ կլինեն, քան պլյուսները»,- ժամանակին այս հարցի շուրջ իր կարծիքը հայտնել է հայ քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Դե, իսկ վերջում ցանկանում ենք քաղաքական կանխատեսում կատարել Գեղամյանի, Հարությունյանի և Բաբուխանյանի «փառավոր գործի» հնարավոր ժառանգորդների մասին 2017-ի ընտրություններում: Լիովին հավանական է, որ նման տեմպերով նրանց կլրացնի, բայց ամենայն հավանականությամբ նույնիսկ կփոխարինի «Օրինաց երկրի» առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը:

19 Март 2012 - 08:15 AMT
“Сегодня мы идем на выборы более широким списком и включили людей, которые защищают политику президента Сержа Саргсяна, готовы внести свой вклад в осуществление этих программ”,- отметил в беседе с журналистами вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов. Он также напомнил, что РПА и раньше включала в свои списки не членов партии, в частности на выборах 2003 и 2007 года.
Однако самое большое удивление в списке вызвало появление в нем таких “политических динозавров”, как Арташес Гегамян, Хосров Арутюнян и Айк Бабуханян. Как известно, Стивен Спилберг хочет снять в ближайшем будущем четвертую часть “Парка Юрского периода”, однако видать в Армении его опередят, и уже в мае наш будущий парламент ни в чем не будет уступать "Юрскому парку" по количеству ископаемых персонажей.
Слухи о том, что вышеупомянутые лица войдут в парламент, ходили уже давно, однако почему-то не хотелось верить, что руководство РПА пойдет на этот шаг. Дело даже не в тех эпитетах, которыми награждали в свое время друг друга эти оппозиционные политики и власть, в лице, в том числе, и действующего президента Сержа Саргсяна. Дело в том, что могут дать и без того мощной РПА эти политики, с успехом провалившиеся за эти годы в своей политической деятельности, бывшие в свое время лидерами довольно сильных политических сил, а сейчас не в состоянии без поддержки РПА даже пробраться в парламент.
Сами же эти политики объясняют свое вхождение в список РПА желанием объединить усилия национально-консервативных сил. «У РПА и у «Союза «Конституционное право очень схожие политические платформы, идеологическая база – это национально-консервативная идеология, которую мы представляем. Поэтому я считаю вполне естественным, то, что СКП идет на выборы вместе с РПА, по ее спискам. Я думаю, это очень объяснимо и по идеологическим, и по политическим критериям», – заявил в частности глава партии «Союз «Конституционное право» (СКП) Айк Бабуханян.
После всего этого остается лишь один вопрос, а как воспримут рядовые и не очень члены РПА то, что благодаря их усилиям, но вместо них, в состав будущего парламента пройдут какие то левые люди. Да и многие эксперты считают, что Гегамян и иже с ними, скорее будут балластом для РПА, чем реальной поддержкой на будущих выборах. “Для самой Республиканской партии они будут проблемой, так как это уже виртуальные люди. Я понимаю – эти люди идут в парламент только лишь для того, чтобы говорить против Конгресса. То есть, это люди, которые будут использованы против Конгресса на трибуне парламента. Но здесь сама Республиканская партия должна просчитать все плюсы и минусы. Я думаю, что беря их в список, минусов будет больше чем плюсов, намного больше”, – отметил в свое время по этому вопросу армянский политтехнолог Карен Кочарян.
Ну, а напоследок хочется дать политический прогноз о возможных наследниках “славного дела” Гегамяна, Арутюняна и Бабуханяна на выборах 2017 года. Вполне возможно, такими темпами их дополнит, а скорее всего даже заменит, лидер “Оринац еркир” Артур Багдасарян.