19 Մարտ 2012 - 11:44 AMT
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողներին մեկնաբանել է իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակում նորահայտ հանրապետականների ավելի բարձր տեղերը շատ գործող պատգամավորների և կուսակցության հին անդամների համեմատ: «Մեզ մոտ՝ Հանրապետական կուսակցությունում, չեն բաժանում նոր հանրապետականների և հների»,- ասել է նա:
«ՀՀԿ-ն այն քաղաքական ուժը չէ, որը պայքարելու է 5-տոկոսանոց արգելքը հաղթահարելու համար, ՀՀԿ-ն այն ուժն է, որը պայքարելու է մեծամասնություն ձևավորելու համար: Իսկ մեծամասնություն ձևավորելու դեպքում բոլոր այդ պատգամավորները ներառվելու են հաջորդ գումարման խորհրդարանի աշխատանքում»,- ասել է Շարմազանովը և հավելել, որ ցուցակում անցումային և ոչ անցումային տեղը կախված է հասարակությունից:
Ինչ վերաբերվում է ընտրական ցուցակում այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ ընդգրկելուն, ապա նա հիշեցրել է, որ ՀՀԿ-ն նախորդ ընտրություններում նույնպես արել է դա:
Փոխխոսնակի խոսքով, ցուցակներ կազմելիս գլխավոր սկզբունքն այն է եղել, որպեսզի ներառեն մարդկանց, ովքեր ավելի արդյունավետ կաշխատեն: «ՀՀԿ-ն գնում է այն մարդկանց հետ, ովքեր կարող են բարեփոխումներ իրականացնել»,- նշել է նա: Շարմազանովի խոսքով, դա «ցուցակ է, որը կարող է լուծել այն մարտահրավերները, որոնք Հայաստանին սպասվում են առաջիկա 5 տարիներին»:
Ինչ վերաբերվում է այդ ընտրական ցուցակի հանդեպ բնակչության վերաբերմունքին, ապա նա նշել է, որ «դրա համար կա նախընտրական քարոզարշավ: Հասարակությունը դատավոր է: Եթե հասարակությունը զգա, որ դա վատ ցուցակ է, որ այդ մարդիկ չեն կարող բարեփոխումներ իրականացնել կամ գնալ փոփոխություններ, ապա հիմա խորհրդային քաղաքական համակարգը չէ, կան շատ քաղաքական ուժեր, որոնք խորհրդարանական ընտրություններում հայտ են ներկայացրել»,- ասել է նա:

Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов прокомментировал журналистам более высокие места в избирательный списке правящей Республиканской партии Армении (РПА) новоявленных республиканцев по сравнению с многими действующими депутатами и старыми членами партии. “У нас в Республиканской партии не делят на новых республиканцев или старых”,- подчеркнул он.
“РПА не та политическая сила, которая будет бороться за преодоление 5% барьера, РПА та политическая сила, которая будет бороться за сформирование большинства. А при формировании большинства, все эти депутаты могут быть включены в работу парламента следующего созыва”,-добавил Шармазанов. Он добавил, что проходное или непроходное место в списке зависит от общества.
Что касается включения в избирательный список представителей других политических сил, то Шармазанов напомнил, что РПА и на предыдущих выборах делала это.
По словам вице-спикера, главным принципом при составлении списков было то, чтобы включить людей которые будут работать более эффективнее. “РПА идет с теми людьми, которые смогут осуществить реформы”, -заметил он. По словам вице-спикера, это “список, который может решить те вызовы, которые ожидают Армению в ближайшие 5 лет”. Что касается отношения населения к этому избирательному списку, то Шармазанов заметил, что “Для этого есть предвыборная кампания, чтобы убедить в общество”. “Общество является судьей. Если общество почувствует, что это плохой список, общество почувствует, что эти люди не могут осуществить реформы или пойти на перемены, то сейчас не советская политическая система, есть много политических сил, которые подали свою заявку на парламентских выборах”,-подчеркнул он.