19 March 2012 - 11:54 AMT
«Ըստ ԶԼՄ-ների տեղեկատվության ու «Stratfor» վերլուծական կենտրոնի մեկնաբանությունների, վերջին իսրայելա-ադրբեջանական ռազմական գործարքը 1,6 մլրդ դոլար է կազմում, դա համաձայնեցված է Վաշինգտոնի հետ և կոչված է «դիմակայելու սպառնալիքներին հյուսիսից, ոչ թե հարավից»: Այս իրավիճակում հազիվ թե կարելի է լրջորեն հուսալ, որ դրան կհավատան Թեհրանում, ինչպես նաև Մոսկվայում»,-Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ռուս փորձագետը, կովկասագետների գիտական ընկերակցության նախագահ Ալեքսանդր Կռիլովը:
«Արդյո՞ք ռազմական հարված կհասցվի Իրանին, որի արդյունքում երկիրը կմասնատվի: Սա իրադարձությունների զարգացման ևս մեկ հնարավոր տարբերակ է, սակայն կան նաև այլ տարբերակներ: Ամեն դեպքում, իսրայելական զենքի նոր լայնածավալ առաքումներն Ադրբեջան կայունություն չեն բերի տարածաշրջանին, կսրեն իրանա-ադրբեջանական հարաբերություններն ու կփոխեն գոյություն ունեցող ռազմական հավասարակշռությունը ղարաբաղյան գոտում: Կարելի է ենթադրել, որ հենց այդ հանգամանքն է, ոչ թե երազանքներն Իրանի մասնատման ու «Մեծ Ադրբեջանի» ստեղծման մասին, կանխորոշում Բաքվի գործողությունները, որը վաղուց է ձգտում ճնշող ռազմական առավելության հասնել Հայաստանի հանդեպ ու նրա կապիտուլացիային Ղարաբաղի հարցում»,-ասել է նա:
Այդ դեպքում, ըստ Կռիլովի, բոլոր դատողություները հյուսիսից սպառնալիքների չեզոքացման համար Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին սպառազինելու մասին (ԱՄՆ վարչակազմի համաձայնությամբ), կարող են հասցեագրված լինել ոչ թե Մոսկվային կամ Թեհրանին, այլ առաջին հերթին ամերիկահայ ընտրողին: «Ամերիկահայերի աջակցությունը ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում չափազանց կարևոր է այժմյան վարչակազմի ու նրա քաղաքական հակառակորդների համար: Ամերիկյան վարչակազմը կփորձի վստահեցնել հայ ընտրողներին, որ Ադրբեջանի սպառազինումն ուղղված չէ Հայաստանի դեմ, իսկ նրա հակառակորդներին՝ հակառակը՝ վստահեցնելով նաև (ըստ բազմամյա ամերիկյան ավանդույթի), որ իշխանության գալու դեպքում անհապաղ կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:

“Согласно информации СМИ и комментариям аналитического центра «Stratfor», последняя азербайджано-израильская военная сделка на 1,6 млрд. долларов, согласована с Вашингтоном и призвана "противостоять угрозам с севера, а не с юга". В нынешней ситуации, вряд ли можно всерьез рассчитывать, что в это поверят в Тегеране, да и в Москве”, – заявил в интервью Analitika.at.ua российский эксперт, президент научного общества кавказоведов, ведущий научный сотрудник ИМЭМО РАН Александр Крылов.
«Будет ли нанесен военный удар по Ирану с его последующим расчленением на несколько частей? Это один из возможных вариантов развития событий, но есть много других вариантов. В любом случае, новые крупномасштабные военные поставки израильского вооружения в Азербайджан не добавят стабильности региону, обострят ирано-азербайджанские отношения и изменят нынешний военный баланс в зоне карабахского конфликта. Можно предположить, что именно это обстоятельство, а не мечты о расчленении Ирана и "Великом Азербайджане" определяет действия Баку, давно стремящегося добиться подавляющего военного превосходства над Арменией и ее капитуляции по карабахской проблеме», – сказал он.
В этом случае, по словам Крылова, все рассуждения о вооружении Азербайджана Израилем по согласованию с администрацией США с целью нейтрализации угроз с севера, могут быть направлены не Москве или Тегерану, а в первую очередь американским избирателям армянского происхождения. “Их поддержка на начавшихся в США президентских выборах весьма важна для нынешней администрации и для ее политических противников. Нынешняя администрация постарается убедить армянских избирателей в том, что вооружение Азербайджана не направлено против Армении, а ее противников – в противоположном, да еще и (по многолетнему американскому обычаю) в скорейшем признании Геноцида в случае своего прихода к власти”, – заявил эксперт.