20 Մարտ 2012 - 10:25 AMT
Մարտի 19-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ է մեկնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Ինչպես հայտնում է ՕՆ մամլո ծառայությունը, այցի շրջանակներում պատվիրակությունը Հայաստանի գործընկեր Կանզաս նահանգում հանդիպումներ կունենա նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի, Սենատինախագահ Ստեֆան Մորրիսի, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Օ՛Նիլի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելլիի հետ:
Վաշինգտոնում նախատեսված են ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի հանդիպումները ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղար Լեոն Պանետտայի,Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Դեվիդ Պետրեուսի, Պաշտպանության քարտուղարի տեղակալ Ջոզեֆ ՄքՄիլանի, Պետքարտուղարի տեղակալներ ՖիլիպԳորդոնի և Էնդրյու Շապիրոյի հետ: Հանդիպումների ընթացքում կքննարկվեն պաշտպանական բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն ուտարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախատեսված են նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի զինաթափման հարցերով բարձր ներկայացուցիչ տիկին Անգելա Քեյնի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների դեպարտամենտի պետիպաշտոնակատար Դմիտրի Տիտովի հետ:

Министр обороны Армении Сейран Оганян отправился с рабочим визитом в США. Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, в штате Канзас министр встретится с губернатором штата Канзас Сэмом Браунбеком, главой Сената Стефаном Морисом и со спикером Палаты представителей Майком Онилом, а также с генерал-адъютантом штата, генерал-майором Ли Тафанелли.
В Вашингтоне Оганян встретится с главой Пентагона Леоном Панеттой, главой ЦРУ Дэвидом Петрэусом, с заместителем помощника министра обороны США по вопросам международной безопасности Джозефом Макмилланом, а также заместителями госсекретаря Филиппом Гордоном и Эндрю Шапиро, с которыми обсудит вопросы двустороннего армяно-американского сотрудничества в сфере обороны, а также региональной безопасности.
В ходе визита также ожидаются встречи с заместителем генерального секретаря ООН по вопросам управления Анжелой Кейн и начальником Управления по делам органов законности и институтов безопасности Департамента операций ООН по поддержанию мира Дмитрием Титовым.