Ազգային ժողովի խոսնակ Սամվել Նիկոսյանն այսօր քվեարկության չի դրել «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրինագիծը: Քվեարկությունը ՀՀԿ խմբակցության խնդրանքով սկզբից հետաձգվել է 20 րոպեով, սակայն ընդմիջումից հետո իշխող կուսակցության մոտ կասկածներ են մնացել, թե կհաջողվի նրան պատգամավորների ցածր ներկայության պատճառով «անցկացնել» օրինագիծը (նիստին 131 պատգամավորներից ներկա էին 74-ը 66 պատգամավոր քվորումի դեպքում):
Խոսնակը հայտարարել է պատգամավորներին, որ քվեարկությունը կարող է անցկացվել ավելի «հարմար պահի», սակայն դա առաջացրել է խորհրդարանական ընդդիմության վրդովմունքը, որը կոչ է արել ետ վերցնել օրինագիծը: «Այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, խոսում է այն մասին, որ ՀՀԿ անդամներն իրենք էլ հասկանում են, որ այդ օրինագիծն անընդունելի է: Եթե բոլորը գիտեն դա, ապա դուք ինչու եք ցանկանում անպայման անցկացնել օրենքը, որի հետ համաձայն չէ հասարակության ճնշող մեծամասնությունը, ետ վերցրեք այն»,- դրա հետ կապված հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Մարտի 1-ին ՀՀ խորհրդարանն ընդունել է «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին օրինագիծը»: Երկար քաշքշուքից հետո, քվեարկության արդյունքում օրենքն ընդունվել է 67 «կողմ», 1 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորները բոյկոտել են և չեն մասնակցել քվեարկությանը:

20 Март 2012 - 10:29 AMT
Спикер Национального собрания Армении Самвел Никоян не выставил сегодня на голосование законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения». Голосование было сначала отложено на двадцать минут по просьбе фракции РПА, однако и после перерыва у правящей партии остались сомнения насчет того, удастся ли им с учетом низкой явки своих депутатов «провести» законопроект (На заседании присутствовало 74 депутата из 131 –ого, при кворуме 66 депутатов).
Спикер заявил депутатам, голосование может быть проведено в более «удобный момент», однако это вызвало возмущение парламентской оппозиции, призвавшей отозвать законопроект. «То, что сейчас происходит, говорит о том, что члены РПА сами понимают, что этот законопроект неприемлем. Если все это знают, зачем вы хотите обязательно провести закон, с которым несогласно подавляющая часть общества – отзовите его», – заявил в этой связи глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
1 марта в Национальном собрании Армении 67 голосами “за”, 1 “против” был принят закон “О правовом режиме чрезвычайного положения ”, а оппозиционные депутаты бойкотировали и не проголосовали вовсе.