ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողներին մեկնաբանել է Դաշնակցության`խորհրդարանական ընտրություններից հետո կոլաիցիայի մեջ մտնելու հնարավորությունը: «Ամեն ինչ կախված կլինի ապագա խորհրդարանի կզամից, թե ինչ հարաբե8ակցություն կլինի քաղաքական ուժերի միջև»,-ընդգծել է նա:
«Որևէ քաղաքական բաղադրատոմս չի կարելի բացառել, եթե հանկարծ պարզվի, որ այդ քաղաքական բաղադրատոմսն օգտակար է երկրի, ներքին զարգացումների և պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու համար»,-ասել է Հովհաննիսյանը;
ՀՅԴ ընտրացուցակը գլխավորող Վահան Հովհաննիսյանը հավելել է, որ ներկայումս կոալիցիա մտնելու հնարավորություն չի տեսնում, և դա անգամ չի էլ քննարկվել կուսակցությունում:
Իր հերթին Արմեն Ռուստամյանը հավելել է, որ եթե Դաշնակցության համար իշխող կոալիցիայի մաս կազմելն ինքնանպատակ լիներ, կուսակցությունն այնտեղից դուրս չէր գա: Ըստ նրա, կուսակցության համար ավելի կարևոր է իր ծրագրերի իրականացումը և այդ պատճառով իրենք համագործակցության էին գնացել: Ընդ որում, նա նշել է, որ «ՀՅԴ-ն չի կարող լինել կոալիցիայի մաս, որը խոսում է, բայց չի գործում»:

Глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян,прокомментировал журналистам возможность вхождения АРФ Дашнакцутюн после парламентских выборов в правящую коалицию. “Все будет зависеть от состава будущего парламента, какое соотношение будет между политическими силами”,- отметил он.
“Ни одного политического рецепта нельзя исключать, если случайно выяснится, что этот рецепт может быть полезным для твоей страны, для внутреннего развития твоей страны или обеспечения ее обороноспособности”,- подчеркнул Ованнисян.
При этом первый номер избирательного списка Дашнакцутюн добавил, что сейчас не видит возможности вхождения в коалицию, и это даже не обсуждалось в партии.
В свою очередь Армен Рустамян добавил, что если для Дашнакцутюн правящая коалиция была бы самоцелью, она оттуда не вышла вы. По его словам, для партии важнее осуществление своих программ и для этого она шла на сотрудничество. При этом он заметил, что “Мы не можем быть частью коалиции, которая говорит, но не делает”.