21 March 2012 - 11:40 AMT
ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունները Կոնգրեսի Հայաստանի աջակցության խմբի հետ համատեղ Հայաստանի դեսպանատան և ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության աջակցությամբ ապրիլի 25-ին Կապիտոլիումի բլրում կանցկացնեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ամենամյա միջոցառում, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումը (ANCA):
Միջոցառումը կվարի Արտաշես Քասախյանը` Գլենդեյլ քաղաքի վարչակազմի ներկայացուցիչը: Ամերիկահայերը և ցեղասպանությունների իրագործման հակառակորդներն ԱՄՆ բոլոր նահանգներից, այդ թվում՝ Ներկայացուցիչների պալատի ներկայացուցիչները, կհավաքվեն այդ օրը՝ կրկին հաստատելով ամերիկյան ժողովրդի հավատարմությունն արդարությանը և ճշմարտությանը:
ANCA-ն հիշեցնում է, որ Ցեղասպանության հետ կապված երկու օրենսդրական ակտերը վերջերս ԱՄՆ Սենատում դրվել են քննարկման: Առաջին ակտը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը, որն առաջարկվել է սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Մարկ Քիրքի կողմից, կոչ է անում ԱՄՆ կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և օգտագործել այդ չարագործության դասերը՝ ապագայում մարդկության դեմ նման հանցագործությունները կանխելու համար: Երկրորդ ակտը, որը ներմուծվել է սենատորներ Սքոթ Բրաունի, Դայան Ֆայնշտեյնի և Մարկ Քիրքի կողմից, կոչ է անում Թուրքիային վերադարձնել քրիստոնեական եկեղեցիներից գողացված ունեցվածքը դրա օրինական տերերին:

21 March 2012 - 11:40 AMT
Армянские организации США совместно с Группой поддержки Армении Конгресса при поддержке посольства Армении и Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики в США, 25 апреля на Капитолийском холме проведут ежегодное мероприятие памяти жертв Геноцида армян, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Почетным ведущим церемонии будет Арташес Касахян, представитель администрации города Глендейл. Армяне Америки и противники осуществления геноцидов со всех штатов США, в том числе и члены Палаты представителей, соберутся в этот скорбный день, вновь подтверждая приверженность американского народа правде и справедливости.
ANCA напоминает, что два законодательных акта, связанных с Геноцидом, недавно были введены на рассмотрение в Сенат США. Первый акт – Резолюция о Геноциде армян, предложенная сенаторами Робертом Менендезем и Марком Кирком, призывает правительство США признать Геноцид армян и использовать уроки этого злодеяния, чтобы предотвратить повторения в будущем преступлений против человечности. Второй акт, введенный сенаторами Скоттом Брауном, Дайан Файнштейн и Марком Кирком, призывает Турцию вернуть украденное у христианских церквей, в первую очередь, Армянской Апостольской, имущество их законным владельцам.