ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը չի բացառել ընտրություններից հետո «Ժառանգության» խմբակցության հետ համագործակցությունը` նկատելով, որ բազմաթիվ հարցերի շուրջ ՀՅԴ համագործակցում է «Ժառանգության» ներկայիս խմբակցության հետ:
«Բնկանաբար «Ժառանգության» խմբակցության ոչ բոլոր հարցադրումներն ու ռազմավարական որոշումներն էին մեզ համար ընդունելի, սակայն ընդդիմադիր ուժերի հետ միշտ էլ կարելի է համագործակցել: Հարցը միայն այն է, որ ապագայում մենք, հնարավոր է, ընդդիմություն չլինենք, այլ հաղթենք ընտրություններում և այս սցենարն առավել հավանական է: Այդ դեպքում` ում հետ ենք մենք համագործակցելու, կվորոշվի այլ հարթությունում»,-ընդգծել է Հովհաննիսյանը:
Իր հերթին ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը հավելել է, որ հաշվի առնելով «Ժառանգության» դաշինքը «Ազատ դեմոկրատների» հետ, պետք է հասկանալ, թե գալիք խորհրդարանում «Ժառանգությունն» ինչ հայացքներ է ունենալու: Նա հիշեցրել է, մասնավորապես, «Ազատ դեմոկրատների» կողմից հայ-թուրքական արձանագրություններին կողմ լինելը, մինչդեռ «Ժառանգությունն» ու Դաշնակցությունը դեմ են հանդես գալիս դրանց:

21 Март 2012 - 11:56 AMT
Глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян не исключил сотрудничества после выборов с фракцией “Наследия” в парламенте, заметив, что вокруг многих вопросов АРФД сотрудничает и с нынешней фракцией “Наследия”.
“Конечно не все вопросы и тактические решения фракции “Наследия” были для нас приемлемы, но с оппозиционным силами всегда можно сотрудничать. Просто вопрос в том, что мы может не будем оппозицией, а победим на выборах, и этот сценарий более вероятен. В этом случае с кем мы будем сотрудничать, будет решаться в другой плоскости”,- отметил Ованнисян.
В свою очередь секретарь парламентской фракции АРФД Артюша Шахбазян добавил, что с учетом союза “Наследия” с партией “Свободные демократы” надо понять, какие взгляды будут в будущем парламенте у “Наследия”. Он напомнил в частности поддержку “Свободными демократами” армяно-турецких протоколов, в том случае как “наследие” и Дашнакцутюн выступают резко против них.