Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունում (ՀՀԿ) գալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրական ցուցակը ձևավորելիս գլխավորը եղել է կուսակցական աշխատանքի բաշխման սկզբունքը: «Մեր սկզբունքը հետևյալն էր. առաջին շարքը կուսակցության գործադիր մարմինն է, անկախ զբաղեցրած պաշտոնից»,- լրագրողներին խորհրդարանում հայտնել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, ՀՀԿ-ում ընթանում են ժողովրդավարական գործընթացներ, և գործադիր մարմնում երկար և մանրակրկիտ քննարկվել է ընտրական ցուցակը: «Հասկանալի է, եթե մենք ղեկավարվենք ազգանուններով, անձնավորություններով, միշտ խնդիրներ կլինեն, քան որ մարդիկ տարբեր կերպ են գնահատում իրենց աշխատանքի արդյունքները և առկա է սուբյեկտիվիզմի վտանգ»,- ասել է նա:
Վարչապետը հավելել է, որ գործադիր մարմնի անդամներից հետո գալիս են կուսակցությունների առաջնորդները, այնուհետև՝ գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները և մարզպետերը, նրանից հետո պատգամավորները, «ովքեր մեր կարծիքով կզբաղվեն պատգամավորական աշխատանքով, եթե մենք հավաքենք ձայների համապատասխան քանակություն, այնուհետև գալիս են այն թեկնածուները, որոնց մենք կաջակցենք մաժորիտար ընտրություններում»:

В Республиканской партии Армении (РПА) при формировании избирательного списка для участия в предстоящих парламентских выбора, главным был принцип распределения партийной работы. “Наш принцип был следующий: первый ряд – это Исполнительный орган партии, в зависимости от принципа распределения партийной работы и в независимости от занимаемых должностей”,- заявил премьер-министр Тигран Саркисян журналистам в парламенте.
По словам Тиграна Саркисяна, в РПА протекают демократические процессы, и в Исполнительном органе долго и скрупулезно обсуждался избирательный список. “Понятно, если мы будем руководствоваться фамилиями, личностями, всегда будут проблемы, так как люди по-разному оценивают результаты своей работы и есть опасность субъективизма”,- отметил он.
Премьер добавил, что за членами Исполнительного органа партии идут лидеры партий, которые поддерживают РПА, за ними представители исполнительной власти и губернаторы, за которыми уже те депутаты “которые по нашему мнению будут заниматься депутатской работой если мы наберем соответствующее количество голосов от народа, а после них те кандидаты, которых мы поддержим на мажоритарных выборах”.