21 Մարտ 2012 - 16:23 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կրկին անդրադարձել է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ձեռնարկատեր պատգամավորների մասնակցության թեմային: «Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր հայտարարությանը, գործարարները ՀՀԿ ընտրացուցակով չեն մտնի խորհրդարանի մեջ, և այդ սկզբունքին օժանդակում մենք ենք մեր որոշումներով»,- հայտնել է նա լրագրողներին խորհրդարանում:
Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է նաև, որ պատգամավորները, կառավարության անդամները, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք չպետք է օգտագործեն իրենց դիրքը սեփական բիզնեսի համար: Այս կապակցությամբ նա առանձնապես կարևորել է ստեղծվող Էթիկայի կոմիտեն:
Սարգսյանի խոսքով` արդեն որոշվել է 500 անուններից բաղկացած ցուցակը, ովքեր գտնվելու են ինչպես հասարակայնության, այնպես էլ Էթիկայի կոմիտեի վերահսկողության ներքո: Նա նշել է, որ այդ անձինք, ինչպես նաև նրանց ընտանիքի անդամները պետք է իրենց ունեցվածքի մասին դեկլարացիաներ լրացնեն, որպեսզի կարելի լինի հետևել, թե ինչպես է այն փոխվել իշխանությունում նրանց աշխատանքի ընթացքում:
«Հասկանալի է, որ այդ խնդիրը չի հաջողվի միանգամից լուծել, բայց երբ մարդիկ հասկանան, որ գործարարությամբ ավելի հարմար է զբաղվել առանց նախարարի կամ պատգամավորի պաշտոնի, ապա ձեռնպահ կմնան այդ գայթակղությունից»,- հավելել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян вновь затронул тему участия депутатов-предпринимателей в предстоящих парламентских выборах. “Мы останемся верны нашему заявлению и по избирательному списку РПА в парламент не пройдут бизнесмены, и этот принцип поддерживается нашими решениями” ,- заявил он журналистам в парламенте.
Премьер-министр также подчеркнул, что депутаты, члены правительства, высокопоставленные должностные лица не должны использовать свое положение для собственного бизнеса. В этой связи он особую важность придал создаваемому Комитету по этике.
По словам Саркисяна, уже определен список из 500 имен, которые должны будут находиться под контролем, как общественности, так и Комитета по этике. Он отметил, что эти лица, а также члены их семей должны будут сдавать декларации о своем имуществе, чтобы можно было проследить как оно изменилось за время их работы во власти.
“Понятно, что сразу решить эту проблему не удастся, но когда люди поймут, что удобнее заниматься бизнесом без занятия должности министра или депутата, то воздержаться от этого искушения” ,-добавил премьер.