22 Մարտ 2012 - 06:47 AMT
Այսօր ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրացուցակները Հայաստանի ԿԸՀ ներկայացնելու վերջին օրն է
Այսօր խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրացուցակները Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (ԿԸՀ) ներկայացնելու վերջին օրն է: Հարկ է նշել, որ առաջիկա ընտրությունների գլխավոր ֆավորիտները` իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» կոալիցիոն կուսակցությունը և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) դեռևս չեն ներկայացրել իրենց ընտրացուցակների վերջնական տարբերակները:
Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 6-ին: Խորհրդարանի կազմի մեջ մտնելու համար կուսակցությունները պետք է հաղթահարեն 5%-անոց արգելքը, իսկ նախընտրական դաշինքները` 7%-անոց:
Փորձագետների կարծիքով` հիմնական պայքարը կծավալվի ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կոալիցիոն կուսակցությունների և ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի (մասնակցում է որպես նախընտրական դաշինք – խմբ.), ՀՅ Դաշնակցություն և «Ժառանգություն» (որի ընտրացուցակի անունների կեսը «Ազատ դեմոկրատներից» են – խմբ.) կուսակցությունների միջև:

22 Март 2012 - 06:47 AMT
Сегодня последний день подачи в ЦИК Армении избирательных списков для участия в парламентских выборах
Сегодня последний день подачи в центральную избирательную комиссию (ЦИК) Армении избирательных списков для участия в парламентских выбора. Следует отметить, что главные фавориты предстоящих выборов – правящая Республиканская партия Армении (РПА), коалиционная партия “Процветающая Армения” и оппозиционный армянский национальный конгресс (АНК) пока не представили свой окончательный вариант избирательных списков.
Выборы в Национальное собрание Армении пройдут 6 мая. Для попадания в парламент партиям необходимо преодолеть 5% барьер, а избирательным блокам 7%.
По мнению экспертов, основная борьба развернется между коалиционными партиями РПА, “Процветающая Армения”, “Оринац еркир”, и оппозиционными АНК (участвует как избирательный блок-прим. ред.), АРФ Дашнакцутюн и “Наследие” (половина мест в списке которого у партии “Свободные демократы”-прим.ред.).