Այսօր` մարտի 22-ին Հայաստանում սկսվում են Ուկրաինայի մշակույթի օրերը: Այդ կապակցությամբ Հայաստան է եկել մեծ պատվիրակություն` Ուկրաինայի մշակույթի նախարար Միխայիլ Կուլինյակի գլխավորությամբ:
Պատվիրակության ղեկավարը ուրախությամբ ասաց. «Անցած տարի Ուկրաինայում շատ հաջող են անցել հայկական մշակույթի օրերը, և հիմա մենք եկել ենք ցույց տալու ուկրաինական մշակույթը»:
Կուլինյակը նաև խոսեց ամռանն իրենց մոտ անցկացվող ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության մասին, նշելով, որ այդ օրերին անցկացվելու է նաև Բիենալե, որին մասնակցելու համար արդեն 30 երկիր հայտ է ներկայացրել:
Օրերին նվիրված Գալա համերգը տեղի է ունենալու մարտի 23-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Կուլինյակը շեշտեց, որ համերգին Ուկրաինան ներկայանալու է «Հալիցկի պերեդզվոնի» երգչախմբով և «Կիևսկա կամերատա» մենակատարների ազգային անսամբլով:
Օրերի շրջանակում սպասվում են շնորհանդեսներ և ցուցահանդեսներ: Միջոցառումների շարքը շարունակվելու է մինչև մարտի 28-ը: Մշակութային օրերն անցնելու են նաև Սպիտակում և Գյումրիում

22 Март 2012 - 09:19 AMT
22 марта в Армении стартуют Дни культуры Украины. По этому поводу в Армению прибыла большая делегация во главе с министром культуры Украины Михаилом Кулиняком.
Руководитель делегации с радостью заявил: “В прошлом году Дни армянской культуры в Украине прошли достаточно успешно, а теперь наступила наша очередь представить свою культуру”.
Кулиняк также вспомнил о Чемпионате Европы по футболу, который в этом году пройдет в Украине, отметив, что в эти дни также будет организована биеннале, на участие в которой 30 стран уже подали заявки.
Гала-концерт, посвященный дням украинской культуры, состоится 23 марта в концертном зале им. Арама Хачатуряна. Кулиняк подчеркнул, что в концерте Украину представят хор “Галицькі передзвони” и Национальный ансамбль солистов “ "Київська камерата".
В рамках дней ожидаются презентации и выставки, мероприятия продлятся до 28 марта. Дни культуры Украины будут проведены также в Спитаке и Гюмри