Խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն նախագահական ընտրությունների յուրահատուկ նախատիպ: Նման կարծիք Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, արդյոք ում է քաղաքագետը տեսնում որպես ԲՀԿ-ից նախագահի թեկնածուի հավակնորդ, երբ դա ակնհայտ է ՀՀԿ և ՀԱԿ դեպքում, Իսկանդարյանը նկատել է, որ այս հարցին պետք է անդրադառնալ աշնանը: Նա միայն ընդգծել է, որ ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե որքան տեղ կունենա ԲՀԿ գալիք խորհրդարանում և որքան պաշտոններ կունենա գործադիր իշխանությունում:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 6-ին: Խորհրդարանում հայտնվելու համար կուսակցությունները պետք հաղթահարեն 5 տոկոսի շեմը, իսկ ընտրական դաշինքները` 7 տոկոսի:
Փորձագետների կարծիքով, հիմնական պայքարը ծավալվելու է կոալիցիոն ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի և ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի, ՀՅԴ-ի և «Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատների» միջև:

22 Март 2012 - 10:18 AMT
Предстоящие парламентские выборы станут своеобразным праймериз будущих президентских выборов. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил директор института “Кавказ” Александр Искандарян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, кого политолог считает кандидатом в президенты от “Процветающей Армении”, если в случае АНК и РПА все ясно, Искандарян заметил, что к этому вопросу надо обратиться осенью. Он лишь подчеркнул, что все будет зависеть от того, сколько мест в будущем парламенте наберет “Процветающая Армения” и сколько постов исполнительной власти она получит.
Выборы в Национальное собрание Армении пройдут 6 мая. Для попадания в парламент партиям необходимо преодолеть 5% барьер, а избирательным блокам 7%.
По мнению экспертов, основная борьба развернется между коалиционными партиями РПА, “Процветающая Армения”, “Оринац еркир”, и оппозиционными АНК (участвует как избирательный блок-прим. ред.), АРФ Дашнакцутюн и “Наследие” (половина мест в списке которого у партии “Свободные демократы”-прим.ред.).