«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային հասարակական կազմակերպության 2012թ. փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը անցկացրած հետազոտության համաձայն, ներկայումս նախընտրական մրցավազքի առաջատարը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է (ԲՀԿ) է 41 տոկոսով՝ կողմնորոշված ընտրողների թվում:
Երկրորդ տեղում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը 37 տոկոսով: Մեծ տարբերությամբ, ՀՀԿ-ին հաջորդում են ՀՅԴ-ն՝ 5 տոկոս, ՀԱԿ՝ 4,8 տոկոս, «Օրինաց երկիրը»՝ 4,5 տոկոս և «Ժառանգությունը»՝ 3,9 տոկոս: Հարցման մասնակիցների ընդհանուր թվից մոտ 17 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել: Հարցվածների 2,5 տոկոսը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու ընտրություններին, մոտ 7 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել, 9 տոկոսը հայտարարել է, որ կուսակցություններից ոչ մեկին չի ընտրելու: Հարցաշարը կազմված էր 21 հարցից: Ըստ հարցման կազմակերպիչների, հետազոտության արդյունքների ընտրանքային սխալը ±2.4% է:
Հետազոտությունում կիրառվել է բազմաստիճան, պատահական (հավանականային) ընտրանք: Ընտրանքի առաջնային միավորները` բնակավայրերը, ընտրվել են ՀՀ բոլոր վարչական-տարածքային միավորներից` համամասնորեն: IPSC և TNS opinion կազմակերպությունները կիրառված մեթոդաբանությունը համարել են լավագույնը:
Իրականացվել է 1,602 դեմ առ դեմ հարցազրույց` 2012 թ. փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը: Հարցազրույցներն իրականացվել են Հայաստանի 10 մարզերում և Երևանի բոլոր համայնքներում` ՀՀ բնակչության բաշխմանը համամասնորեն. Երևանում` 35.0%, մարզերում` 65.0 %:
ՀԵԲ-ը կազմակերպել է այս հարցումը մի շարք պատճառներով: Մասնավորապես հարցման նպատակն է. բարձրացնել ընտրությունների, մարդկանց համար կարևորություն ներկայացնող հիմնահարցերի և քաղաքականության, քաղաքական կուսակցությունների և նրանց առաջնորդների նկատմամբ հասարակության ունեցած դիրքորոշումների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածության մակարդակը, համեմատել այս հարցման արդյունքները ՀԵԲ-ի կողմից 2010թ.-ի հոկտեմբերին իրականացված «մեկնարկային հարցման» արդյունքների հետ, նպաստել ավելի բովանդակալից քաղաքական բանավեճին՝ հիմնված ավելի էական բովանդակության վրա, քան քաղաքական քարոզչությունն ու առասպելներն են, բարձրացնել հասարակության թափանցիկության և Հայաստանի քաղաքական կյանքի իրատեսական պատկերի նկատմամբ ունեցած վստահության մակարդակը, միջազգային դիտորդներին համեմատական տվյալներ տրամադրելով՝ ուժեղացնել ընտրությունները տեխնիկապես ճիշտ անցկացնելուն միտված ջանքերը:

Согласно результатам опроса, проведенного международной общественной организацией Европейские друзья Армении с 29 февраля по 5 марта 2012 года, и опубликованных сегодня на пресс-конференции в Ереване, на сегодняшний день в избирательной гонке лидирует партия “Процветающая Армения” с 41% голосов определившихся избирателей. На втором месте находится правящая Рнспубликанская партия Армении с 37 % голосов. За ними с большим отрывом следуют АРФ Дашнакцутюн (5%), оппозиционный Армянский Национальный Конгресс (4.8%), «Оринац Еркир» (4.5%) и «Наследие» (3.9%). Остальные партии не имеют значительного количества голосов из числа опрошенных. Процент неопределившихся из общего числа опрошенных респондентов составил около 17 %. 2.5 % опрошенных заявили, что не будут участвовать в выборах, около 7 % отказалось отвечать. 9% сказали, что не выберут ни одну из партий. Опрос состоял примерно из 21 вопроса о политических предпочтениях избирателей. Погрешность, по мнению организаторов опроса, составляет порядка 2.4 %.
Число опрошенных составило 1600 человек в Ереване и по всей Армении. Опрос был проведен совместно с армянским Институтом политических и социологических исследований и международной организацией TNS – мировым лидером в социологических исследованиях, представленным в 70 и работающим в 110 странах по всему миру.
Целью проведения соцопроса организаторы назвали: поднятие уровня осведомленности об интересующих людей политических, экономических, избирательных и партийных вопросах, способствование более эффективным дебатам, повышение уровня прозрачности общества и представление реальной предвыборной картины, увеличение эффективности работы международных наблюдателей путем предоставления им точной информации о ситуации в стране.