22 Մարտ 2012 - 12:41 AMT
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու են շուրջ 300 դիտորդներ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ից, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններում ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների բյուրոյի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդների առաքելության ղեկավար Ռադմիլա Շեկերինսկան: «Մենք այստեղ ենք եկել հետևելու, այլ ոչ թե միջամտելու կամ ստիպելու… Մեզ հետաքրքրում է ընտրությունների ընթացքը, այլ ոչ թե դրանց արդյունքները»,- նշել է նա:
Շեկերինսկայի խոսքով, Հայաստան են ժամանել առաքելության 13 փորձագետներ ԵԱՀԿ անդամ 12 երկրներից, որոնք գնահատելու են ընտրությունների համապատասխանությունը ժողովրդավարական սկզբունքներին և Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ – դիտորդների առաքելությունը հետևելու է նաև նախընտրական քարոզարշավներին և ԶԼՄ-ներում դրանց լուսաբանմանը:
Նա հաղորդել է, որ հաջորդ շաբաթ Հայաստան են ժամանելու 24 երկարաժամկետ դիտորդներ, որոնք 2-ական մարդուց կազմված թիմերով ուղորդվելու են Հայաստանի տարբեր մարզեր: Ընտրություններից առաջ Հայաստան են ժամանելու ևս 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, ովքեր նույնպես 2-ական հոգուց կազմված թիմերով ուղարկվելու են երկրի տարբեր մարզեր:
Շեկերինսկան հավելել է, որ երկարաժամկետ դիտորդները և փորձագետները Հայաստանում մնալու են նաև ընտրություններից հետո հետընտրական գործընթացներին հետևեու համար:
Լրագրողների հարցին, թե կբավականացնեն արդյոք դիտորդները, որպեսզի հաջորդ օրն ընտրություններից հետո նախնական եզրակացություն տան, առաքելության ղեկավարը պատասխանել է. «Այդ քանակությունը կապահովի վիճակագրական տվյալների բավական քանակություն, որը, ինչպես փորձը ցույց է տալիս, բավարար է եզրակացության համար»:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններում բացի ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ -ի դիտորդներից լինելու են դիտորդներ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովից և այլ եվրոպական կառույցներից:

За парламентскими выборами в Армении будут следить около 300 наблюдателей от БДИПЧ/ОБСЕ, сообщила журналистам руководитель миссии наблюдателей на парламентских выборах в Армении от Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Радмила Шекеринская. “Мы сюда приехали наблюдать, а не вмешиваться или принуждать…Нас интересует процесс выборов, а не его результаты”,-отметила она.
По словам Шекеринской, в Армению уже прибыли 13 экспертов миссии из 12 стран входящих в ОБСЕ, которые оценят соответствие выборов демократическим принципам и взятым на себя Арменией обязательствам. Миссия наблюдателей ОБСЕ-БДИПЧ будет также следить за избирательной кампанией и освещением ее в СМИ.
Она сообщила, что на следующей неделе в Армению прибудут 24 долгосрочных наблюдателя из 17 стран, которые командами по 2 человека будут прикреплены к разным областям Армении. Перед самими выборами в Армению прибудут еще 250 человек краткосрочных наблюдателей, которые также командами по 2 человека будут прикреплены к различным областям страны.
Шекеринская добавила, что долгосрочные наблюдатели и эксперты останутся в Армении и после выборов, чтобы наблюдать за поствыборными процессами.
На вопрос журналистов, хватит ли количества наблюдателей, чтобы на следующий день после выборов дать предварительное заключение, то глава миссии наблюдателей ответила: “Это количество обеспечит достаточное количество статистических данных, которое, как показывает опыт, достаточно для заключения”.
Она также добавила, что на парламентских выборах в Армении помимо наблюдателей от БДИПЧ/ОБСЕ, будут также наблюдатели от Парламентской ассамблеи ОБСЕ и других европейских структур.