23 Մարտ 2012 - 11:27 AMT
Մակերեսային ջրային հոսքերի առաջացում Հայաստանում լինում է մարտ-մայիս ամիսներին, արդյունքում Հայաստանում գործող 70 ջրամբարներում հաջողվում է պահեստավորել 1 մլրդ խմ ջուր: Այս մասին մարտի 23-ին հայտարարել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետի տեղակալ Վալոդյա Նարիմանյանը: Միաժամանակ, ըստ նրա, նույն ժամանակահատվածում ջրային ռեսուրսների մոտ 60 տոկոսը հեռանում է երկրից, ուստի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին առաջանում է պակասուրդ: «Մենք չունենք ջրայն ռեսուրսների հետ կապված խնդիրներ, սակայն կա դրանց օգատագործման արդյունավետության խնդիր»,-ընդգծել է նա:
Այս առնչությամբ պաշտոնյան հայտարարել է, որ, այնուամենայնիվ, առաջատար միջազգային կառույցները, ինչպիսիք են ՄԲ-ը, ԱՄՆ Զարգացման միջազգային կազմակերպությունը (USAID), ԵՄ համապատասխան կառույցները, Հայաստանում գրանցել են զգալի աճ` վերջին 10 տարիների ընթացքում ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ոլորտում: Այդ պատճառով, ինչպես հաղորդել է Վոլոդյա Նարիմանյանը, «Ազգային ջրային ծրագրի մասին» օրենքի շրջանակներում առաջիկա 20-30 տարիներին ծրագրվում է կառուցել 70-80 ջրամբար` 2 մլրդ խմ ջրի համար:

23 Март 2012 - 11:27 AMT
Формирование поверхностных вод в Армении приходится на март-май, в результате чего за счет действующих в республике 70 водохранилищ удается собрать порядка 1 млрд. кубометров воды. Об этом 23 марта на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель начальника Агентства по управлению водными ресурсами Министерства экологии и охраны природы Армении Володя Нариманян. Одновременно, по его словам, за этот же период порядка 60% водных ресурсов просто-напросто утекает, поэтому в августе-сентябре возникает их нехватка. «У нас нет дефицита водных ресурсов, есть проблема их эффективного управления», – подчеркнул он.
В связи с этим чиновник добавил, что, тем не менее, ведущие международные структуры, такие как ВБ, Международное агентство развития США (USAID), соответствующие структуры ЕС, фиксируют значительный сдвиг в Армении в плане реформирования системы управления водными ресурсами за последние 10 лет. Поэтому, как сообщил Володя Нариманян, в рамках закона «О национальной водной программе» в ближайшие 20-30 лет планируется построить еще 70-80 водохранилищ для хранения до 2 млрд. кубометров воды.