Նավթ ներկրող առաջատար երկրները հաջորդ տարի «սև ոսկի» գնելու վրա կծախսեն 1,5 տրիլիոն դոլար: Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) համապատասխան կանխատեսումը հրապարակել է լոնդոնյան «Ֆայնեշլ թայմս» թերթը: Հաշվարկները կատարվել են ընթացիկ նավթային գների հիման վրա և պայմանով, որ դրանք չեն ավելանա առաջիկա ամիսներին:ՄԷԳ գնահատականների համապատասխան, Եվրամիության երկրները հաջորդ տարի նավթի արտահանման վրա կծախսեն 502 մլրդ դոլար 2011-ի 472 մլրդ փոխարեն: 2012-ին ԱՄՆ-ն արտաքին շուկաներում կգնի 426 մլրդ դոլարի նավթ (2011-ի 380 մլրդ փոխարեն), Չինաստանը՝ 251 մլրդ դոլար (2011-ին 215 մլրդ), Ճապոնիան՝ 198 մլրդ դոլարի (2011-ին 178 մլրդ):
ՄԷԳ մասնագետների կարծիքով, նավթի վրա այսքան զգալի ծախսերը կարող են լրացուցիչ խնդիրներ ստեղծել համաշխարհային տնտեսության համար, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Հիմա ստեղծվել է իրավիճակ, երբ նավթի բարձր գները առաջին տեղում են՝ որպես համաշխարհային տնտեսության առավել լուրջ խնդիր՝ ետ մղելով պարտքային ճգնաժամի խնդիրը»,- հայտարարել է ՄԷԳ գլխավոր մասնագետ Ֆաթիհ Բիրոլը:

Ведущие страны-импортеры нефти потратят в текущем году 1,5 трлн долларов на закупки "черного золота". Соответствующий прогноз Международного энергетического агентства (МЭА) опубликовала лондонская газета "Файнэншл таймс". Расчеты сделаны на основе текущих нефтяных цен и при условии, что они не увеличатся в ближайшие месяцы.
В соответствии с оценками МЭА, страны Евросоюза потратят в текущем году на импорт нефти 502 млрд долларов по сравнению с 472 млрд в 2011 году. США закупят в 2012 году нефти на внешних рынках на сумму в 426 млрд долларов (380 млрд долларов в 2011 году), Китай – на 251 млрд долларов (215 млрд долларов в 2011 году), Япония – на 198 млрд долларов (178 млрд долларов в 2011 году).
По мнению специалистов МЭА, столь значительные расходы на нефть способны создать дополнительные проблемы для мировой экономики и поставить ее на грань спада, сообщает ИТАР-ТАСС.
"Сейчас создалась ситуация, когда высокие цены на нефть вышли на первое место как наиболее серьезная проблема мировой экономики, оттеснив проблему долгового кризиса", – заявил главный экономист МЭА Фатих Бирол. По его словам, в текущем году средняя цена барреля нефти выше, нежели она была в тяжелейшем 2008 году, когда был зафиксирован ценовой рекорд в 147 долларов за баррель. «В результате возникла угроза вступления мировой экономики в фазу спада", – подчеркнул он.