26 Մարտ 2012 - 11:31 AMT
ԱՄՆ-ում գոծատուներն աշխատանքի ընդունելիս պահանջում են աշխատանք փնտրողներից նրանց անձնական գաղտնագրերը սոցիալական ցանցերի էջերում: Նման դեպք է տեղի ունեցել նյույորքյան տնտեսագետ Դասթին Բասետի հետ հարցազրույցի ընթացքում:
Կադրերի բաժնի աշխատողը բացել է նրա էջը Facebook ցանցում և պահանջել գրել լոգինը և գաղտնագիրը: Բասետը հրաժարվել է, հայտարարելով, որ չի աշխատի ընկերությունում, որը փորձում է վերահսկել աշխատողների անձնական կյանքը: Նման փորձ կիրառում են հիմնականում պետական ծառայությունները, հատկապես նրանք, որոնք կապված են անվտանգության և իրավակարգի հետ: Մասնավորապես, սոցցանցերում աքաունթների գաղտնագրերը տրամադրելու պահանջ ներկայացվում է 911 ծառայության դիսպետչերների պաշտոնի թեկնածուներին:
Դրա հետ կապված՝ Facebook ընկերության իրավաբանները նամակ են հրապարակել, որում սպառնացել են գործատուներին իրաբավանական միջոցներ կիրառել օգտագործողների անձնական տվյալները պահանջելու համար: Աշխարհում ամենահայտնի սոցցանցի ներկայացուցիչները նշել են, որ վերջին ժամանակները շատ բողոքներ են ստանում օգտագործողներից իրենց անձնական էջերի գաղտնագրերը տրամադրելու մասին, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

26 Март 2012 - 11:31 AMT
В США работодатели при приеме на работу требуют от соискателей личные пароли к аккаунтам в социальных сетях. Такая история произошла с нью-йоркским экономистом Дастином Бассеттом во время собеседования.
Сотрудник отдела кадров открыла его страницу в сети Facebook и потребовала ввести логин и пароль. Бассетт отказался, заявив, что не будет работать на компанию, пытающуюся контролировать личную жизнь сотрудников. Подобную практику применяют, в основном, государственные службы, в особенности те, что связаны с безопасностью и правопорядком. В частности, требования открыть доступ к аккаунтам в соцсетях получают кандидаты на должности диспетчеров службы 911. Также стал известен еще один случай, когда при устройстве на работу в одну из тюрем, работодатель потребовал от соискателя открыть доступ к странице на Facebook, мотивируя это тем, что обязан проверить наличие связей с криминалитетом.
В связи с этим юристы компании Facebook опубликовали письмо, в котором пригрозили работодателям юридическими мерами за требования предоставить личные данные пользователей. Представители самой популярной в мире социальной сети особо отметили, что в последнее время получают массу жалоб от пользователей о предоставлении доступа к личным страницам, сообщает ИТАР-ТАСС.