«Բիբլոս Բանկ Հայաստանը» և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան, որ ՀԲ անդամ է, 10 մլն դոլարի համաձայնագիր են ստորագրել հիփոթեքային վարկերի ֆինանսավորման և բանկի հաճախորդներին բնակարանների էներգախնայողության վարկային փաթեթների տրամադրման համար: Բանկի անունից համաձայնագիրը ստորագրել է բանկի գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը, իսկ ՄՖԿ կողմից՝ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաշ Թելման:
«Մեր համագործակցությունը երկար պատմություն ունի, այսօր մենք ևս մեկ քայլ ենք անում այդ ուղղությամբ: Մեզ համար կարևոր է շրջակա միջավայրի ու բնական ռեսուրսների պահպանումը, ինչը բանկի համար կորպորատիվ արժեքների բաղկացուցիչ մաս է»,-ասել է Արարատ Ղուկասյանը: Ըստ նրա, այդ ծրագիրն առաջինն է բանկային համակարգում ու կարևոր է այն տեսակետից, որ Հայաստանը էներգակիրներ ներկրող երկիր է:
Ինչպես ասել է բանկիրը, վարկերը կտրամադրվեն մինչև 15 տարի ժամկետով այժմ բանկում գործող տոկոսադրույքներից ավելի ցածր տոկոսադրույքներով, իսկ վարկի առավելագույն գումարը կարող է հասնել 100 հազար դոլարի: Հաճախորդները կարող են ծախսել այն բնակարանի ձեռք բերման կամ վերանորոգման համար՝ ժամանակակից էներեգախնայող տեխնոլոգիաների ու շինանյութի կիրառմամբ: Բանկիրը հավելել էլ, որ ըստ մասնագետների հաշվարկների, էներգախնայողությունն արդյունքում կարող է կազմել 10 տոկոս:
Իր հերթին Թոմաշ Թելման հավելել է, որ ֆինանսավորումից բացի, ՄՖԿ-ն խորհրդատվություն կտրամադրի բանկի աշխատակիցներին համապատասխան ռիսկերի գնահատման առումով Հայաստանում իրականացվող «Կայուն էներգետիկայի ծրագրի» շրջանակներում, որը ֆինանսավորում է Ավստրիայի կառավարությունը: Միջազգային կառույցի ներկայացուցիչը կարևորեց էներգաարդյունավետությանն ու էներգախնայողությանն ուղղված ծրագրերը՝ ջերմոցային արդյունքի և կլիմայի փոփոխությունների առումով: «Նման ծրագրերը կնպաստեն բնակֆոնդի պահպանմանն ու էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառմանը Հայաստանում»,-ասել է նա:

ЗАО «Библос Банк Армения» и Международная финансовая корпорация – член Всемирного банка, подписали соглашение на сумму в 10 млн. долларов для финансирования ипотечных кредитов и предоставления возможности клиентам банка воспользоваться кредитным пакетом по жилищному энергосбережению. Со стороны банка соглашение подписал генеральный исполнительный директор ЗАО «Библос Банк Армения» Арарат Гукасян, а со стороны МФК – региональный директор по Европе и Центральной Азии Томаш Тельма.
«Наше сотрудничество имеет длительную историю и географию, сегодня же мы делаем еще один шаг на этом пути. Для нас важно сохранение окружающей среды и природных ресурсов, что для банка является составной частью корпоративных ценностей», – сказал Арарат Гукасян. По его словам, эта программа является первой в банковской системе и представляет важность с той точки зрения, что Армения выступает импортером энергоносителей.
Как сообщил банкир, кредиты будут выдаваться сроком до 15 лет по ставкам ниже, чем сейчас действуют в банке, максимальная сумма кредита может составить 100 тыс долларов. Клиенты смогут потратить их на приобретение или ремонт квартиры с использованием современных энергосберегаемых технологий и стройматериалов. В связи с этим банкир добавил, что по расчетам, проведенным специалистами в рамках данной программы, стало ясно, что энергосбережение может составить 10 процентов.
В свою очередь Томаш Тельма добавил, что помимо предоставления финансирования, МФК проконсультирует сотрудников банка по линии оценки соответствующих рисков в рамках реализуемой в Армении программы МФК «Программы стабильной энергетики», финансируемой правительством Австрии. Представитель международной структуры придал важность реализации программ по повышению энергоэффективности и энергосбережению в контексте снижения выбросов парниковых газов и изменения климата. «Такие программы будут содействовать улучшению жилищного фонда и использованию энергосберегаемых технологий среди населения Армении», – подчеркнул он.