Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (IMF) Հայաստանի տնտեսության կանխատեսումները վերանայել է, ինչի արդյունքում դիտվում է 4 տոկոսից անցում մինչև 3.8 տոկոսի: Նման կանխատեսում, ինչպես հավաստիացրել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնը, պայմանավորված է միայն արտաքին գործոններով, մասնավորապես, եվրագոտու տնտեսական աճի նվազմամբ: Անդրադառվալով ներքին գործոններին` նա ընդգծել է, որ Հայաստանի տնտեսության բոլոր ոլորտներում գրանցվել է աճ, բացառությամբ` շինարարության, որտեղ դեռևս շարունակվում է անկումը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) առաքելությունը, պրն. Մարկ Հորթոնի գլխավորությամբ, մարտի 14 –27-ն այցելել է Երևան` «Երկարաձգվող ֆինանսավորման » (EFF)/«Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) ծրագրերի չորրորդ ամփոփիչ ստուգման շուրջ քննարկումներ ծավալելու նպատակով: Այցի արդյունքում Հորթոնն ասել է. «Չնայած պակաս սատարող արտաքին միջավայրին` ընդհանուր մակրոտնտեսական պայմանները շարունակել են բարելավվել: Ենթադրվում է, որ 2011 թվականին տնտեսությունն աճել է 4.4տոկոսով` պայմանավորված արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտների ուժեղ աճով: Գնաճը զգալի չափավորվել է` փետրվարին կազմելով 4 տոկոսից ցածր (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ), ինչին օժանդակել է կայուն դրամավարկային միջավայրը: Հարկաբյուջետային ճշգրտումը շարունակելու, ինչպես նաև արտահանման և դրամական փոխանցումների զգալի աճի շնորհիվ, զսպվել են արտաքին անհավասարակշռությունները, սակայն արտաքին ընթացիկ հաշվի պակասուրդը համեմատաբար մեծ է պահպանվում, իսկ խոցելիությունների կրճատման համար պահանջվում է լրացուցիչ ճշգրտում»:

27 Март 2012 - 14:08 AMT
Международный валютный фонд (IMF) пересмотрел прогнозы по экономике Армении в сторону понижения – с 4% до 3,8%. Такой прогноз, как заверил руководитель армянской миссии Международного валютного фонда Марк Хортон, обусловлен лишь внешними факторами, в частности, снижении экономического роста еврозоны. Касаясь влияния на прогноз внутренних факторов, он отметил, что в экономике Армении во всех сферах был зафиксирован рост, за исключением сферы строительства, где продолжается спад.
По итогам миссии IMF в Армении с 14-27 марта в рамках Программы расширенного финансирования (EEF) и Программы расширенного кредитования (ECF) постоянный представитель международной финансовой структуры в Армении Гийермо Толоса также зачитал официальное заявление Марка Хортона. В частности, в заявлении говорится, что, несмотря на неблагоприятную внешнюю среду, макроэкономические условия в стране продолжают улучшаться. «В 2011 году экономика Армении выросла на 4,4%, что было, в основном обусловлено, значительным ростом промышленной сферы и сферы услуг. Инфляция достаточно замедлилась, в феврале составив менее 4 % по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, чему способствовало стабильная денежно-кредитная среда», – процитировал Толоса. Помимо этого, согласно заявлению, дефицит текущего баланса все еще продолжает оставаться на высоком уровне.