Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և տնտեսության զարգացման հեռանկարները:
Մարկ Հորթոնը վարչապետին է ներկայացրել ԱՄՀ-ի «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» և «Երկարաձգվող վարկավորման» եռամյա ծրագրի ընթացքը և ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության այցի արդյունքները` ծրագրի կատարողականի վերաբերյալ: «Կարծում եմ` համատեղ գերազանց առաքելություն ենք իրականացրել, որովհետև կարողացել ենք իրագործել այն, ինչ մեր առջև սահմանել էինք: 2011թ. վերջին արձանագրված արդյունքներով ծրագրի կատարողականը բարձր է, իսկ ՀՀ պետական բյուջեի արդյունքների առումով կատարողականը բացառիկ է: Սոցիալական ծախսերի հասցեականության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումը ևս գերազանց է և ողջունելի: Հիշատակման է արժանի նաև պահուստների ապահովման չափորոշիչի կատարումը, որն ամբողջովին ապահովվել է»,- ասել է Մարկ Հորթոնը: Նա նշել է, որ ԱՄՀ-ն առաջիկայում պատրաստ է օժանադակություն ցուցաբերել Հայաստանին` հնարավոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար (մոտ 60 մլն դոլար):
«Ուրախ ենք, որ ծրագրի կատարողականը բարձր է գնահատվում: Ապագա տարիների համար մեր հիմնական մակրոտնտեսական խնդիրն է լինելու մասնավոր ներդրումների ցուցանիշի բարելավումը, ինչին կնպաստի նաև արդյունաբերական նոր քաղաքականությունը»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Մարկ Հորթոնն իր հերթին շնորհավորել է վարչապետին` 2012 թ. համար նախատեսված հարկային հավակնոտ փաթեթն Ազգային Ժողովում հաստատելու կապակցությամբ: ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարն ուրախալի է համարել պետական եկամուտների կոմիտեում վարչարարության պարզեցմանն ուղղված շարունակական բարեփոխումները: Մարկ Հորթոնը ողջունել է «Կանոնակարգիչ գիլյոտին» ծրագրի իրականացումը, ինչպես նաև կառավարության բարեփոխումները սոցիալական ոլորտում, մասնավորապես` կենսաթոշակային համակարգում:

27 Март 2012 - 15:11 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял возглавляемую руководителем армянской миссии Международного валютного фонда (IMF) Марком Хортоном делегацию. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, собеседники обсудили основные направления экономической политики и перспективы развития экономики страны.
Марк Хортон представил Тиграну Саркисяну процесс реализации Программы расширенного финансирования (Extended Fund ucility – EFF) и Программы расширенного кредитования (Extended Credit Facility – ECF). «Считаю, что мы совместно осуществили блестящую миссию, так как смогли реализовать поставленные цели. По итогам 2011 года исполняемость программы высока, а в плане результата для бюджета Армении – беспрецедентна. Мероприятия по повышению адресности социальных расходов также успешны», – сказал он. В связи с этим Хорто отметил, что в скором времени IMF готов оказать содействие Армении для противостояния возможным вызовам (порядка 60 млн. долларов).
«Мы рады, что исполнение программы получает высокую оценку. Нашей основной макроэкономической задачей на ближайшие годы является улучшение показателя частных инвестиций, чему будет способствовать новая промышленная политика», – сказал армянский премьер.
В свою очередь Хортон поздравил главу правительства с утверждением в парламенте пакета налоговых изменений. Он также позитивно оценил процесс реформ, направленных на упрощение администрирования в Госкомитете по доходам, реализацию программы «Регулирующая гильотина», а также реформы правительства в социальной сфере, в частности, пенсионные реформы.