Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` երկրի գործարար միջավայրի բարելավման վերաբերյալ:
«Նախորդ տարի 6 քայլով առաջընթաց արձանագրեցինք մեր վարկանիշային ցուցանիշներով: Կարևոր է, որ մեր իրականացրած 5 բարեփոխումները գնահատվել էին որպես հաջողված. մեծածավալ բարեփոխումների իրականացմամբ միակն էինք այդ ցուցակում: 6 քայլ առաջ գնալով՝ 61-րդ տեղից տեղափոխվել ենք 55-րդ տեղ: Պետք է նոր թափ հաղորդենք մեր աշխատանքներին, որպեսզի նաև հաշվետու տարում հաջողություններ ունենանք ըստ Համաշխարհային բանկի Doing Business հաշվետվության ցուցանիշների»,- ընդգծել է վարչապետը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2011 թ. դեկտեմբերի 22-ի N 1930-Ն որոշմամբ նախատեսված` գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների կատարման ընթացքը: Զեկուցվել է մի շարք ուղղություններով իրականացված քայլերի, ինչպես նաև արձանագրված խնդիրների մասին: Մասնավորապես, արծարծվել են հաշվետվությունների պարբերականության կրճատմանը, հարկային մարմինների հետ տնտեսվարողների փոխհարաբերության նոր մշակույթի ներդրմանը և վարկային տեղեկատվության շրջանառության բարելավմանը վերաբերող հարցեր: Ամփոփելով մտքերի փոխանակության արդյունքները` կառավարության ղեկավարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարներին:

27 Март 2012 - 15:19 AMT
В правительстве Армении под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна прошло совещание по вопросам улучшения бизнес-среды страны.
«В прошлом году рейтинговый показатель Армении был улучшен на шесть позиций. Важно то, что реализованные нами пять реформ были оценены, как успешные: мы были единственными в списке по реализации широкомасштабных реформ. Продвинувшись вперед на шесть шагов, мы переместились с 61-го места на 55. В Армении необходимо придать новый импульс проводимым работам, чтобы достичь успеха по показателям доклада Всемирного банка Doing Business и в будущем», – подчеркнул премьер.
В ходе совещания был обсужден процесс реализации предусмотренных правительственным решением мероприятий по улучшению делового климата в Армении. В частности, участники заседания рассмотрели вопросы сокращения периодичности представления отчетов, внедрения новой культуры общения хозсубъектов с налоговыми органами, а также улучшения оборота кредитной информации.