28 Մարտ 2012 - 08:32 AMT
Գյուղմթերքի գների կանոնակարգման համար գյուղնախարարությունը կարող է միայն կանոնակարգող մեխանիզմներ կիրառել: Այս մասին մարտի 28-ին լրագրողներին է հայտնել գյուղնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը: Ըստ նրա, մրգի ու բանջարեղենի մթերման ու արտահանման պահանջարկի մոնիտորինգով, բանակցելով վերամշակող ընկերությունների ու գյուղացիների միջև պայմանագրային հիմունքներով աշխատանքի շուրջ, ինչպես նաև գյուղմթերքի տոնավաճառների կազմակերպման միջոցով նախարարությունը այլընտրանքային հնարավորություններ է ստեղծում գյուղմթերքի իրացման համար:
Ռոբերտ Մակարյանը հիշեցրել է, որ 2011թ. Կասյանի փողոցում կազմակերպվել է գյուղմթերքի 36 տոնավաճառ, որտեղ ներկայացվել է շուրջ 50-60 տեսակի գյուղմթերք, իսկ մեկ տոնավաճառի ընթացքում այն այցելել է 6000-7000 գնորդ: Նախարարությունը մտադիր է նման տոնավաճառներ կազմակերպել նաև այս տարի՝ ավելացնելով դրանց քանակը: Անդրադառնալով ծիրանի ակնկալվող գնին՝ փոխնախարարը չի բացառել, որ ծիրանը կարող է թանկանալ, քանի որ ակնկալվում է ծիրանի արտադրության ու արտահանման ծավալների ավելացում:

Для регулирования цен на сельскохозяйственную продукцию Министерство сельского хозяйства Армении может применять лишь регулирующие механизмы. Об этом 28 марта на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам, посредством мониторинга на спрос по закупу и экспорту овощей и фруктов, переговоров с перерабатывающими компаниями для работы с сельчанами на договорной основе, а также организации сельхозярмарок госведомство создает альтернативные возможности реализации продукции для сельчан.
В связи с этим Роберт Макарян напомнил, что в 2011 году на ул. Касяна было организовано 36 сельхозярмарок, на которых было представлено порядка 50-60 видов продукции, а одну ярмарку посещало порядка 6000-7000 человек. Министерство планирует организовать аналогичные сельхозярмарки и в этом году, увеличив их число.
Касаясь непосредственно цен на абрикосы, замминистра не исключил, что они возрастут, поскольку ожидается увеличение объемов производства этого фрукта и его экспорта.