Բարձր արդյունավետության տեսակի կիրառումը թույլ կտա 2012թ Հայաստանի հացահատիկի ցանքատարածքներն ավելացնել 20 հազար հեկտարով, մարտի 28-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը: «Մինչև 2014թ մենք կկարողանանք այդ մակարդակը հասցնել 60-70 տոկոսի»,-ընդգծել է նա: 2011թ հատիկավոր կուլտուրաների արտադրությունը 35 տոկոսով գերազանցել է 2010թ ցուցանիշը, իսկ ցորենի ինքնաբավության մակարդակը կազմել է 38,7 տոկոս (2010-ի համեմատ աճը 5%):
Նման ցուցանիշների Հայաստանը կարողացել է հասնել այնպիսի ծրագրերի իրականացման արդյունքում, ինչպիսիք են «2010-2014թթ ցորենի սերմերի արտադրություն և սերմնարտադրության զարգացումը», «2011-ին սերմերի և գարու արտադրությունը», «2011-ին եգիպտացորենի արտադրության զարգացումը»:
Ամեն տարի Հայաստանն օգտագործում է 650-720 հազար տոննա հացահատիկ, որից արտադրական նպատակներով օգտագործվում է միայն 435-450 հազար տոննան: Սեփական արտադրությունը կազմում է 168-175 հազար տոննա, իսկ պակասուրդը լրացվում է ներկրման հաշվին, որի ծավալները վերջին 5 տարիների ընթացքում ամեն տարի կազմել են 380-420 հազար տոննա:

28 Март 2012 - 09:03 AMT
Использование семян высокоэффективных сортов позволило увеличить площадь посевов зерна в Армении в 2012 году на 20 тыс. га, сообщил 28 марта на пресс-конференции в Ереване заместитель министра сельского хозяйства РА Роберт Макарян. «К 2014 году мы сможем довести этот уровень до 60-70%», – подчеркнул он.
В 2011 году объемы производства зерновых культур на 35% превысили показатель 2010 года, а уровень самообеспечения пшеницей составил 38.7% (рост по сравнению с 2010 годом – 5%)
Такие результаты Армении удалось достичь за счет реализации таких программ, как «Развитие семеноводства и производства семян пшеницы на 2010-2014 годы», «Развития производства ячменя и производства семян на 2011 год» и «Развитие производства кукурузы на 2011 год».
Ежегодно в Армении используется 650-720 тысяч тонн зерновых, из которых только для продовольственных целей – 435-450 тысяч тонн. Собственное производство составляет 168-175 тысяч тонн, а дефицит восполняется за счет импорта, объем которого за последние пять лет ежегодно составлял 380-420 тысяч тонн.