28 Մարտ 2012 - 12:17 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի և Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանի ուղեկցությամբ մարտի 28-ին այցելել է Արմավիրի մարզի «Եվրոթերմ»ՓԲԸ («Նոյան» բրենդ):
Ինչպես լրագտրողների հետ զրույցում հաղորդել է «Եվրոթերմ» ՓԲԸ հիմնադիր Էդուրադ Ղազարյանը, կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել գործարանի աշխատանքների ընթացքը, արտադրամասերը և մասնավորապես այն արտադրամասը, որը նախապատրաստվում է գյուղմթերքի սեզոնային մթերմանը: Աշխատանքային ժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նոր գործարանի կառուցման հարցերին և այն աջակցությանը, որը կառավարությունը պատրաստ է ցուցաբերել: Մասնավորապես, ըստ նրա, ընկերությունը մտադիր է 15-20 օրից ներկրել սարքավորումներ նոր գործարանի համար, որի աշխատանքները նախատեսվում է սկսել ընթացիկ տարվա հունիսին: Սարքավորումները բերվելու են Իտալիայից և Շվեդիայից, և առաջին փուլում գործարանում աշխատելու է 50 մարդ, իսկ 2 տարուց նախատեսվում է ներգրավել ևս 30 աշխատակիցների: «Մենք ծրագրում ենք, որ գործարանը տարեկան կվերամշակի 30-35 հազար տոննա միրգ և բանջարեղեն»,-հավելել է նա:
2012թ հունվարին` մրգերի և բանջարեղենի վերամշակման նոր գործարանի հիմնարկեքին ներկա է գտնվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ներդրումների ընդհանուր գումարը կգերազանցի 5 մլն դոլարը:
Ծրագրվում է, որ գործարանը տարեկան արտադրելու է 7,5 հազար տոննա մրգի և բանջարեղենի խտանյութ և համապատասխանելու է եվրոպական ստանդարտներին բարձրորակ սարքավորումների, արտադրանքի և աշխատանքի բարենպաստ պայմանների շնորհիվ: «Նոյանի» այս գործարանում նաև արտադրվելու է մանկական սնունդ, լոլիկի և բիբարի մածում:
«Եվրոթերմ» ՓԲԸ համարվում է գյուղարտադրանքի վերամշակման և հյութերի, նեկտարների և ըմպելիքների արտադրության Հայաստանի առաջատար ընկերություններից: Դրանք արտահանվում են ՌԴ, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Վրաստան, ՄԱԷ և Իրան:

28 Март 2012 - 12:17 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в сопровождении министра экономики Армении Тиграна Давтяна и генерального директора Армянского агентства развития Роберта Арутюняна 28 марта посетил ЗАО «Евротерм» (брэнд «Ноян») в Армавирской области республики.
Как сообщил в беседе с журналистами основатель и директор ЗАО «Евротерм» Эдуард Казарян, главе правительства был представлен ход работы завода, производственные цеха и тот цех, который готовится к сезонному закупу сельхозпродукции, а также в ходе рабочего совещания коснулись вопросов строительства нового завода и того содействия, которое правительство готово оказать. В частности, по его словам, компания намерена через 15-20 дней импортировать современное оборудование для нового завода, который планируется запустить в июне текущего года. Оборудование будет привезено из Италии и Швеции, и на первом этапе на заводе будет работать 50 человек, а через два года предусматривается привлечь еще 30 сотрудников. «Мы планируем, что завод сможем перерабатывать в год 30-35 тыс. тонн овощей и фруктов», – добавил он.
В закладке фундамента нового завода по переработке овощей и фруктов в середине января 2012 года, инвестиции в который превысят $5 млн., принял участие президент Армении Серж Саргсян.
Планируется, что завод будет производить 7,5 тыс. тонн фруктовых и овощных концентратов в год и будет соответствовать европейским стандартам благодаря высококачественному оборудованию, качеству производимой продукции и благоприятных условий труда. На новом заводе «Ноян» также будет производиться пюре и концентраты для детского питания, паста из томатов и перца.
ЗАО «Евротерм» считается одним из ведущих предприятий Армении в сфере переработки сельскохозяйственных продуктов и производства соков, нектаров и напитков, которые также экспортируются в РФ, США, Украину, Францию. Германию, Грузию, ОАЭ и Иран.