ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կարծում է, որ գյուղմթերքի վերամշակումը ՀՀ տնտեսության համար շատ հեռանկարային է: «Այստեղ մենք օգտվում ենք մեր համեմատական առավելությունից, իսկ հայկական բնական հյութերը և կենցենտրատները արդեն լավ հայտնի են ԱՊՀ և Եվրոպայի շուկաներում»,-ընդգծել է նա` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Հայկական զարգացման ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանի հետ Արմավիրի մարզի «Եվրոթերմ» ՓԲԸ կատարած այցի շրջանակներում:
Այս համատեքստում նախարարը հավելել է, որ կառավարությունն իր հերթին պետք է ջանքեր գործադրի իրացման շուկաներն ու արտադրական ծավալներն ընդլայնելու համար, «իսկ դրա համար բոլոր հիմքերը կան»:
2012թ հունվարին` նոր մրգերի և բանջարեղենի վերամշակման նոր գործարանի հիմնարկեքին ներկա է գտնվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Իսկ ներդրումների ընդհանուր գումարը կգերազանցի 5 մլն դոլարը:
Ծրագրվում է, որ գործարանը տարեկան արտադրելու է 7,5 հազար տոննա մրգի և բանջարեղենի խտանյութ և համապատասխանելու է եվրոպական ստանդարտներին` բարձրորակ սարքավորումների, արտադրանքի և աշխատանքի բարենպաստ պայմանների շնորհիվ: «Նոյանի» այս գործարանում նաև արտադրվելու է մանկական սնունդ, լոլիկի և բիբարի մածուկ:
«Եվրոթերմ» ՓԲԸ համարվում է գյուղարտադրանքի վերամշակման և հյութերի, նեկտարների և ընպելիքների արտադրության Հայաստանի առաջատար ընկերություններից: Դրանք արտահանվում են ՌԴ, ԱՄՆ, Ուկրաինա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Վրաստան, ՄԱԷ և Իրան:

28 Март 2012 - 12:26 AMT
Тигран Давтян считает перерабатывающую сельхозпромышленность очень перспективной для экономики Армении
Министр экономики Армении Тигран Давтян считает перерабатывающую сельхозпромышленность очень перспективной для экономики страны. «Здесь мы используем наше сравнительное преимущество, а армянские натуральные соки и концентраты уже хорошо известны на рынках СНГ и Европы», – подчеркнул он в рамках посещения с участием премьер-министр Армении Тиграна Саркисяна и генерального директора Армянского агентства развития Роберта Арутюняна 28 марта ЗАО «Евротерм» (брэнд «Ноян») в Армавирской области республики.
В этом контексте глава министерства добавил, что правительство в свою очередь должно приложить усилия для расширения рынков сбыта и объемов производства, «а для этого есть все основы».
Компания планирует построить новый завод по переработке овощей и фруктов. В закладке его фундамента в середине января 2012 года (инвестиции превысят $5 млн.) принял участие президент Армении Серж Саргсян. Планируется, что завод будет производить 7,5 тыс. тонн фруктовых и овощных концентратов в год и будет соответствовать европейским стандартам благодаря высококачественному оборудованию, качеству производимой продукции и благоприятных условий труда. На новом заводе «Ноян» также будет производиться пюре и концентраты для детского питания, паста из томатов и перца.
ЗАО «Евротерм» считается одним из ведущих предприятий Армении в сфере переработки сельскохозяйственных продуктов и производства соков, нектаров и напитков, которые также экспортируются в РФ, США, Украину, Францию. Германию, Грузию, ОАЭ и Иран.