29 Մարտ 2012 - 09:20 AMT
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ կողմից մշակվել և ներդրվել է վարկերի վարկանշավորման սեփական սքորինգային համակարգը, որը հնարավորություն կտա բանկին առավել արդյունավետ ու կարճ ժամանակահատվածում իրականացնել հնարավոր վարկառուների վարկունակության վերլուծություն:
Համակարգը ստեղծվել է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ աշխատակիցների կողմից մոտ մեկ տարվա բուռն քննարկումների և վերլուծությունների արդյունքում: Բանկի մասնագետները համակարգի ներդրման աշխատանքների ընթացքում համագործակցել են տարբեր միջազգային կառույցների հետ և այն մշակել են գոյություն ունեցող համակարգերի ուսումնասիրման, միջազգային լավագույն փորձի հիման վրա: Աշխատանքների ընթացքում հաշվի են առնվել Բազելյան կոմիտեի պահանջները, միջազգային փորձը և «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ վարկային ռիսկերի կառավարման քաղաքականությունը: Բանկում ներդված համակարգը հաշվի է առնում ինչպես քանակական, այնպես էլ որակական ու գրավային ցուցանիշներն իրենց համապատասխան կարևորությամբ:
«Հայաստանյան բանկերից առաջինը ներդնելով բիզնես վարկերի վարկանշավորման սքորինգային նման կարգի համակարգ` մենք վստահ ենք, որ այն ոչ միայն կարագացնի վարկավորման գործընթացը, այլև հնարավորություն կտա սահմանել յուրաքանչյուր վարկառուի գործունեությանը համապատասխան պայմաններ: Համակարգի շնորհիվ Անելիք Բանկի վարկառուներին կշնորհվեն արժանի վարկանիշեր: Մյուս դրական կողմերից մեկն այս համակարգի այն է, որ այն, տարբեր ցուցանիշներ համադրելով իրար, նվազեցնում է վարկային մասնագետի սուբյեկտիվիզմը: Իհարկե, վարկավորման վերջնական որոշումը կայացնում է վարկային մասնագետը, սակայն դրա վրա մեծ ազդեցություն է ունենալու սքորինգային համակարիգի միջոցով ստացված վերջնական գնահատականը»,- ասաց «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Ուսումնական Կենտրոնի տնօրեն Մկրտիչ Թադևոսյանը: Ներկայումս շարունակվում են աշխատանքները համակարգի հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Սքորինգն իրենից ներկայացնում է վարկարժանության գնահատական, որը ստացվում է վիճակագրական և մոդելավորման տեխնիկաների կիրառման միջոցով` հիմնվելով Բանկի Վարկային ռիսկերի կառավարման քաղաքականության սահմանափակումների, վարկառուների վերաբերյալ հավաքագրված տեղեկությունների և բանկում գործող սովորույթների վրա:

ЗАО «Банк Анелик» разработал и внедрил собственную скоринговую систему рейтингования бизнес – кредитов, которая позволит банку продуктивнее и быстрее осуществлять анализ кредитоспособности потенциальных заемщиков.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, система была создана сотрудниками «Банка Анелик» в результате длительных исследований и обсуждений. Система была разработана в сотрудничестве с разными международными структурами и вобрала в себя лучший мировой опыт. Помимо этого, в процессе ее формирования были учтены требования Базельского комитета, международный опыт и политика управления кредитными рисками банка.
«Будучи первым в Армении банком, который внедрил данную систему рейтингования бизнес – кредитов, мы уверены, что она не только ускорит процесс кредитования, но и позволит создаст соответствующие условия для деятельности каждого заемщика»,- отметил директор образовательного Центра Банка Анелик Мкртич Тадевосян.
По его словам, еще одним плюсом данной системы – способность при сопоставлении с другими показателями снижать субъективизм кредитных специалистов.
Скоринг – это система оценки кредитоспособности заемщика, которая представляет собой математическую или статистическую модель, с помощью которой на основе кредитной истории “прошлых” клиентов банк пытается определить, насколько велика вероятность, что конкретный потенциальный заемщик вернет кредит в срок.