Պետք չէ գերագնահատել նախընտրական գործընթացների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա, քանի որ դրանք կարճաժամկետ բնույթ են կրում, մարտի 30-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է տնտեսագետ Սամվել Ավագյանը: Ըստ նրա, այդ գործընթացների ազդեցությունը պետք է դիտարկել երկու տեսանկյունից՝ ուղղակի և անուղղակի ազդեցության:
Առաջին հերթին, որպես կանոն, նախընտրական գործընթացներն անդրադառնում են մանրածախ առևտրի, տպագրության, փոխարժեքի վրա: «Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մանրածախ առևտուրն ապրիլին մարտի համեմատ աճել էր 20 տոկոսով կամ 11 մլրդ դրամով»,-ասել է նա: Այդ միջոցները, հիմնականում ծախսվել են տարբեր նախընտրական սոցիալական ծրագրերի վրա, ինչպես նաև բաժանվել են ընտրակաշառքի տեսքով: Իսկ աճը տպագրության ոլորտում 2007թ. մարտին կրկնակի է եղել:
Անդրադառնալով նախընտրական գործընթացների անմիջական ազդեցությանը երկրի տնտեսության վրա, Սամվել Ավագյանը նշեց, որ այդ շրջանում արձանագրվում է ներդրումային ակտիվության նվազում, քանի որ «ընտրությունների բոլոր մասնակիցների պոպուլիստական հայտարարությունները բացասաբար են անդրադառնում կառավարության ծրագրերի վրա»:
Գնահատելով այդ շրջանի ծախսերը՝ նա ենթադրել է, որ դրանք ընդհանուր առմամբ, ներառյալ կառավարության ծախսերը, կարող են կազմել 70-80 մլն դոլար:
Ինչ վերաբերում է ազգային արժույթին՝ դրամին, ապա, ըստ փորձագետի, դրամը կարող է կայունանալ ԱՄՆ դոլարի համեմատ՝ լրացուցիչ դոլարային ռեսուրսների մուտքի պատճառով:

Не стоит переоценивать влияние предвыборных процессов на экономику Армении, поскольку они носят краткосрочный характер, заявил 30 марта на пресс-конференции в Ереване экономист Самвел Авакян. По его словам, влияние этих процессов надо рассматривать с двух позиций – прямой и косвенной.
В первую очередь, предвыборные процессы, как правило, оказывают влияние на розничную торговлю, сферу печатания, расчетный курс. “В предыдущие парламентские выборы, согласно официальной статистике, розничная торговля увеличилась в апреле по сравнению с мартом на 20 процентов или 11 млрд. драмов”, – сказал он. Эти средства, в основном были потрачены на всевозможные предвыборные соцпрограммы, а также на раздачу взяток. А вот рост в сфере печатания в марте 2007 года увеличился в два раза.
Касаясь непосредственного влияния предвыборных процессов на экономику страны, Самвел Авакян подчеркнул, что в этот период замечается снижение активизации инвестиций, поскольку “популистские заявления всех участников выборов отрицательно сказываются на программах правительства”.
Оценивая расходы в этот период, он предположил, что они могут составить в общей сложности, включая расходы правительства, порядка 70-80 млн. долларов в месячном разрезе.
Что же касается поведения национальной валюты – драма, то, по мнению эксперта, возможно укрепление драма к доллару США в связи с поступлением в экономику Армении дополнительных долларовых ресурсов