Ընդդիմադիր «Ժառանգությունը» և «Ազատ դեմոկրատները» ծրագրում են ստեղծել լիբերալ կոալիցիա` գալիք խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի դեպքում: «Մենք համոզված ենք, որ հաջողություն ենք ունենալու, և մեր շուրջ կհամախմբենք կոալիցիա կամ թիմ, որպեսզի իրականացնենք մեր ծրագրերը»,-ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Ըստ նրա` ինչպիսի հավանական ուժեր կլինեն այդ կոալիցիայում, պարզ կդառնա ընտրություններից հետո:
Ընդ որում, Հակոբյանն ընդգծել է, որ իրենք մի նպատակ ունեն` երկրում իշխանափոխություն իրականացնել: Որպես կուսակցության ծրագրերից մեկը` նա նշել է կիսանախագահական հանրապետությունից անցումը ղեկավարման խորհրդարանական ձևին:
Իր հերթին Ալիկ Արզումանյանն ընդգծել է, որ խոսքը լիբերալ ուժերի կոալիցիայի մասին է, և որ ընտրություններում իշխանամետ ուժերի հաղթանակի դեպքում նրանց հետ կոալիցիան չի բացառվում:

Оппозиционные партии “Наследие” и “Свободные демократы” планируют создать либеральную коалицию в случае успеха на предстоящих парламентских выборах. “Мы уверены, что будем иметь успех, и вокруг нас сформируем коалицию или команду, чтобы осуществить свои программы”,- отметил зампредседателя оппозиционной партии “Наследие” Рубен Акопян.По его словам, какие именно силы будут в этой возможной коалиции, станет ясно после выборов.
При этом Акопян подчеркнул, что цель у них одна – осуществить в стране смену власти. В качестве одной из программ партии он отметил переход от полупрезидентской республики к парламентской форме правления.
В свою очередь представитель “Свободных демократов” Алик Арзуманян подчеркнул, что речь идет об коалиции либеральных сил, и что союз с провластными силами в случае их победы на выборах исключен.