3 Ապրիլ 2012 - 14:34 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ խորհրդակցություն:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ քննարկվել է եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման համակարգի ներդրման 2-րդ փուլի՝ ծրագրային ապահովման և անհրաժեշտ տեխնիկայի ձեռքբերման ֆինանսավորմանը:
Վարչապետ Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչներին ներկայացնել նախահաշիվ՝ ՀՀ պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից անհրաժեշտ միջոցները հատկացնելու համար:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային ստորագրությունների համակարգի ներդրման ժամանակացույցին վերաբերող հարցին՝ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այն ներդրվելու սահմանաված ժամկետներում և պետությունը սուբսիդավորելու է Փոքր և միջին բիզնեսին էլեկտրոնային ստորագրություններ հատկացնելու ծախսերը:
Որոշվել է կենսաթոշակային բարեփոխումների խորհրդում ընդգրկել ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցչին՝ նախատեսված աշխատանքների օպերատիվությունն ապահովելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կենսաթոշակային համակարգում իրականացվող բարեփոխումների հանրային իրազեկման և ուսուցման աշխատանքների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև այլ օրենսդրական հարցերի:

В правительстве Армении под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна прошло совещание по вопросам проведения пенсионных реформ.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, среди вопросов повестки дня – финансирование приобретения необходимой техники и программного обеспечения для второго этапа внедрения системы учета личных счетов по оплате подоходного налога и обязательного накопительного взноса.
Тигран Саркисян поручил Госкомитету по доходам представить смету для выделения необходимой суммы из резервного фонда госбюджета Армении.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся информирования общества о ходе пенсионных реформ, а также финансирования образовательных программ и иные законодательные вопросы.
Премьер также коснулся вопросов внедрения электронной подписи, отметив, что правительство просубсидирует их приобретение для представителей малого и среднего бизнеса.