5 Ապրիլ 2012 - 10:34 AMT
Սկսած 2012-ից Հայաստանում նկատվում է բենզինի գների բարձրացում համաշխարհային շուկաներում դրանց փուլային աճի ֆոնի վրա: Մասնավորապես, բենզինի համաշխարհային գները հասել են մեկ բարելի համար 100-120 դոլարի: Սակայն, եթե դիտարկել այդ միտումները Հայաստանում բենզինի գնի աճի հետ համեմատած, ապա առկա է անհամապատասխանություն, և այստեղ շահում է ներկրողը: Ապրիլի 5-ին Երևանում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել կառավարման փորձագետ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Հարություն Մեսրոպյանը: Նրա խոսքով, բենզինի հայ ներկրողները գերշահույթ են ստանում «սպառողների գրպանի» հաշվին, քանի որ հարկային մարմինների կողմից չի անցկացվել կարևոր ցուցանիշի հաշվարկ՝ «շահույթի նորմերի», որն այսօրվա դրությամբ բենզինի համար գերազանցում է 50 տոկոսը: Եթե Հայաստանում նկատվեր գների համաչափ աճ, ապա 10 լ «Ռեգուլյար» մակնիշի բենզինը կարժենար ոչ թե 5000 դրամ, այլ 4000, այսինքն 25 տոկոսով էժան:Ավելին, նրա խոսքով, «շահույթի նորմերի» անհամաչափ բաժանումը հանգեցնում է նրան, որ տուժում են տնտեսության մնացած ճյուղերը, մասնավորապես, գյուղատնտեսությունը, որտեղ այդ ցուցանիշը գերազանցում է 10 տոկոսը, և արդյունաբերությունը: «Պետք չէ զարմանալ, որ այդ ոլորտների զարգացմանն աջակցելու համար կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերն արդյունք չեն տալիս»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը հավելել է, որ բենզինն ընդհանուր հարկադրվող դաշտ բերելն արդյունքներ չի տվել: Վազգեն Սաֆարյանն առաջարկում է կառավարությանը վերանայել ֆիսքալային քաղաքականությունը բենզին ներկրողների համար, քանի որ գնի շուրջ 40 տոկոսը բաժին է ընկնում ներկրողների կողմից հարկերի վճարմանը:
Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ երկրում կտրուկ կրճատվել են բենզինի իրացման գները: «Եթե մի քանի տարի առաջ երկրում իրացվում էր 26-27 հազար տոննա բենզին, ապա հիմա այդ ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 8 հազար տոննա»,- ասել է միության ղեկավարը: Այսօրվա դրությամբ, նրա խոսքով, երկրում գրանցված 450 ավտոտրանսպորտային միջոցների 80-85 տոկոսն օգտագործում են գազ, քանի որ բենզինը նրանց համար «թանկ հաճույք» է:

Начиная с 2012 года в Армении наблюдается повышение цен на бензин на фоне поэтапного их роста на мировых рынках. В частности, мировые цена на бензин достигли 100-120 долларов за баррель. Однако, если рассматривать эти тенденции в сравнении с ростом цен на бензин в Армении, то имеет место несоответствие, и здесь выигрывает импортер. Такое мнение 5 апреля на пресс-конференции в Ереване выразил специалист по управлению, кандидат экономических наук Арутюн Месропян. По его словам, армянские импортеры бензина получают сверхприбыль за счет «кармана потребителей», поскольку со стороны налоговых органов не проведен расчет важного показателя – «нормы прибыли», которая на сегодняшний день для бензина превышает 50%. Если бы в Армении был отмечен соразмерный рост цен, то 10 литров марки бензина «Регуляр» стоили бы не 5000 драмов, а 4000 драмов, т.е. на 25% дешевле.
Более того, по его словам, неравномерное распределение «нормы прибыли» приводит к тому, что страдают остальные ветви экономики, в частности, сельское хозяйство, где этот показатель не превышает 10%, и промышленность. «Не надо удивляться, что шаги, предпринимаемые правительством для оказания содействия развитию этих отраслей, не приносят результатов», – подчеркнул он.
В свою очередь глава Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян добавил, что приведение бензина в общее налогооблагаемое поле (переход от фиксированных выплат к НДС с 2012 года) не дало результатов. Вазген Сафарян предлагает правительству пересмотреть фискальную политику для импортеров бензина, поскольку порядка 40% в цене приходиться именно на уплачиваемые со стороны импортеров налоги.
В связи с этим он добавил, что в стране резко сократились объемы реализации бензина. «Если несколько лет назад в стране реализовывалось 26-27 тыс. тонн бензина, то сейчас этот показатель составляет всего 8 тыс. тонн», – сказал глава Союза. На сегодняшний день, по его словам, из зарегистрированных в стране 450 тыс. автотранспортных средств 80-85% пользуются газом, поскольку бензин стал для них «дорогим удовольствием».