6 Ապրիլ 2012 - 10:47 AMT
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում այսօր մեր ունեցած համար մեկ խնդիրը մարդկային ռեսուրսի պակասն է: Այս մասին այսօր ԻՏՁՄ 12-րդ համագումարի ժամանակ ասաց միության նախագահ Հովհաննես Ավոյանը:
«Ոլորտը զարգացնելու համար մեզ անհրաժեշտ են ավելի շատ ծրագրավորողներ, ինժեներներ և այլ մասնագետներ, մեր զարգացումը այս ոլորտում ավելի արագ տեմպերով կլինի, եթե լուծվեն մասնագետների և’ քանականան, և’ որակական խնդիրները»,- ասաց միության նախագահը:
Նա նշեց, որ այդ պատճառով միության առաջնային նպատակներից է համագործակցությունը բուհերի հետ. «Արդեն սկսել ենք համագործակցությունը ԵՊՃՀ-ի հետ և վստահ ենք, որ կլինի արդյունավետ համագործակցություն»:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին միության նախագահը պատմեց, որ մասնագետների պատրաստման համար միությունը նախաձեռնություններ ունի նաև դպրոցականների համար. «Երևանի շատ դպրոցներում արդեն կան ռոբոտների պատրաստման խմբակներ, ուզում ենք նաև դպրոցականներին ներգրավել տարբեր տեսակի վերապատրաստման թրեյնինգային ծրագրերին, որոնք կանցկացվեն ամռանը»:
Հովհաննես Ավոյանն ասաց նաև, որ միության կողմից կազմակերպվող ռոբոտատեխնիկայի մրցույթներին նույնպես ակտիվացել է դպրոցականների մասնակցությունը:

С сфере информационных технологий на сегодняшний день нашей проблемой номер один является недостаток человеческих ресурсов. Об этом в пятницу в ходе 12-го съезда Союза предприятий информационных технологий рассказал председатель союза Ованнес Авоян.
“Для развития сферы нам необходимы программисты, инженеры и другие специалисты, ИТ начнут развиваться более ускоренными темпами, если мы решим качественные и количественные проблемы, связанные с нехваткой специалистов сферы “, – сказал председатель союза.
Он также отметил, что одной из основных целей союза является сотрудничество с вузами: “Мы уже начали сотрудничать с ЕГПУ, и я уверен, что это будет весьма плодотворное сотрудничество”.
Ованнес Авоян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал, что с целью подготовки соответствующих специалистов союз реализует определенные инициативы, нацеленные на школьников: “Во многих ереванских школах открыты кружки роботостроения, мы хотим, чтобы школьники как можно чаще и активнее участвовали во всевозможных тренинговых программах, которые будут организованы летом”.