7 Ապրիլ 2012 - 07:58 AMT
«Գոհունակությամբ ցանկանում ենք նշել, որ այս տարի նախորդ տարվա համեմատ մեզ հաջողվեց խուսափել Զատկի շեմին սպառողական շուկայում տիրող մղձավանջից»,-ապրիլի 7-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ ղեկավար Արմեն Պողոսյանը:
Ըստ նրա, ՀԿ-ների կողմից մշտադիտարկում է անցկացվել մայրաքաղաքի ի առևտրի կետերում, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ սննդամթերքի գները, մասնավորապես, ձվի գինը չի բարձրացել, ավելին, ակցիաների շրջանակներում դրանք արդեն ավելի ցածր գնով են վաճառվում: «Ձվի հանձնման գինը 30-45 դրամ է, իսկ խանութներում արդեն այն վաճառվում է 60 դրամով»,-ասել է նա: Սակայն, ինչպես վստահեցրել է ՀԿ ղեկավարը, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի սննդամթերքի շուկայում շարունակվում է գնաճը միջինը 14 տոկոսով, իսկ առանձին մթերքների համար՝ մինչև 25 տոկոս:
Իր հերթին «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության» ՀԿ փոխնախագահ Կարեն Չիլինգարյանը համամիտ էր իր գործընկերոջ հետ այն հարցում, որ սննդի շուկայում Զատկից առաջ գնաճ չի գրանցվել, սակայն ցույց է տվել խուրմայի փաթեթավորումը, որի վրա գնապիտակը կրկնակի էր: «Մենք այլ խնդիր էլ ունենք, կապված սննդամթերքի որակի հետ, որը դեռ չլուծված է մնում»,-հավելել է նա:

7 Апрель 2012 - 07:58 AMT
В этом году в Армении удалось избежать предпасхальной инфляции, уверены представители общественных организаций
«С удовольствием хочу отметить, что в этом году по сравнению с прошлым годом, нам удалось избежать кошмарной ситуации на потребительском рынке в преддверии Пасхи», – заявил 7 апреля на пресс-конференции в Ереване глава ОО «Ассоциация потребителей» Армен Погосян. По его словам, со стороны общественной организации был проведен мониторинг в торговых точках столицы, в результате которого стало ясно, что цены на продукты питания, в том числе на яйца, не повысились, более того, в рамках объявленных акций продаются по сниженным ценам. «Цена сдачи яиц составляет 30-45 драмов, а в магазинах уже идет наценка до 60 драмов», – сообщил он. Однако, как заверил глава «Ассоциации потребителей», в целом на продовольственном рынке Армении продолжается тенденция роста цен в среднем на 14%, а на отдельные продукты – до 25%.
В свою очередь заместитель председателя ОО «Защита прав потребителей» Карен Чилингарян согласился со своим коллегой относительно того, что на продовольственном рынке Армении перед Пасхой нет инфляции, но продемонстрировал коробку с финиками, на которой маркировка была дважды наклеена. «У нас есть другая проблема, связанная с качеством продуктов питания, которая все еще остается не решенной», – добавил он.