7 Ապրիլ 2012 - 10:04 AMT
Բենզինի հայ ներկրողները գերշահույթ են ստանում «սպառողների գրպանի» հաշվին, քանի որ հարկային մարմինների կողմից չի անցկացվել կարևոր ցուցանիշի հաշվարկ՝ «շահույթի նորմերի», որն այսօրվա դրությամբ բենզինի համար գերազանցում է 50 տոկոսը: Եթե Հայաստանում նկատվեր գների համաչափ աճ, ապա 10 լ «Ռեգուլյար» մակնիշի բենզինը կարժենար ոչ թե 5000 դրամ, այլ 4000, այսինքն 25 տոկոսով էժան: Ավելին, «շահույթի նորմերի» անհամաչափ բաժանումը հանգեցնում է նրան, որ տուժում են տնտեսության մնացած ճյուղերը, մասնավորապես, գյուղատնտեսությունը, որտեղ այդ ցուցանիշը գերազանցում է 10 տոկոսը, և արդյունաբերությունը: Պետք չէ զարմանալ, որ այդ ոլորտների զարգացմանն աջակցելու համար կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերն արդյունք չեն տալիս:
Բենզինն ընդհանուր հարկադրվող դաշտ բերելն արդյունքներ չի տվել: Կառավարությունը պետք է վերանայի ֆիսքալային քաղաքականությունը բենզին ներկրողների համար, քանի որ գնի շուրջ 40 տոկոսը բաժին է ընկնում ներկրողների կողմից հարկերի վճարմանը:
Երկրում կտրուկ կրճատվել են բենզինի իրացման գները: Եթե մի քանի տարի առաջ երկրում իրացվում էր 26-27 հազար տոննա բենզին, ապա հիմա այդ ցուցանիշը կազմում է ընդամենը 8 հազար տոննա»: Այսօրվա դրությամբ, երկրում գրանցված 450 ավտոտրանսպորտային միջոցների 80-85 տոկոսն օգտագործում են գազ, քանի որ բենզինը նրանց համար «թանկ հաճույք» է:
2012թ. մարտին փետրվարի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.8% գնաճ, ինչը մեծապես պայմանավորվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի` համապատասխանաբար 3.5% և 1.6% գնաճով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի վիճակագրական ծառայությունը, 2012թ. մարտին 2011թ. մարտի համեմատ բենզինի և դիզելային վառելիքի գներն աճել են համապատասխանաբար 13.2% և 13.1%-ով, իսկ 2011թ. դեկտեմբերի համեմատ`6.6% և 2.6%-ով:
Հարկ է նշել, որ սկսած 2012թ-ից, բենզինի շուկայում գրանցվում է գների աճի միտում` բենզին ներկրողների միասնական հարկային դաշտ բերելու կառավարական որոշման պատճառով:
Այսօրվա դրությամբ «Սուպեր» տեսակի բենզին կարելի է ձեռք բերել 520, «Պրեմիում» տեսակի` 490, «Ռեգուլյար» տեսակի` 470 դրամով:
ՏՄՊՊՀ նիստում հրապարակվել է բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում գործող «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ընկերության (CPS) հանդեպ հարուցված վարչական վարույթի արդյունքները: Ուսումնասիրությունների ընթացքում ընկերության կողմից բացահայտվել են մրցակցային օրենսդրության խախտումներ: ՏՄՊՊՀ որոշմամբ գերիշխող դիրքի չարաշահման համար «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» -ը տուգանվել է 100 միլիոն դրամով:
Ընկերությունը հանդիսանում է գերիշխող և ներկրման ու իրացման ծավալներով զբաղեցնում է վերոնշյալ շուկաների մոտ կեսը, մյուս կեսը միասին զբաղեցնում են 3 ընկերություններ` «Միկա Քորփորեյշն », «Ֆլեշ» և «Մաքս հուր»: «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ը փորձել է շուկայից դուրս մղել և սնանկացնել համեմատաբար փոքր բենզալցակայանների սեփականատերերին:

7 Апрель 2012 - 10:04 AMT
В частности, мировые цена на бензин достигли 100-120 долларов за баррель. Однако, если рассматривать эти тенденции в сравнении с ростом цен на бензин в Армении, то имеет место несоответствие, и здесь выигрывает импортер. Как считает специалист по управлению, кандидат экономических наук Арутюн Месропян, армянские импортеры бензина получают сверхприбыль за счет «кармана потребителей», поскольку со стороны налоговых органов не проведен расчет важного показателя – «нормы прибыли», которая на сегодняшний день для бензина превышает 50%. Если бы в Армении был отмечен соразмерный рост цен, то 10 литров марки бензина «Регуляр» стоили бы не 5000 драмов, а 4000 драмов, т.е. на 25% дешевле.
Более того, неравномерное распределение «нормы прибыли» приводит к тому, что страдают остальные ветви экономики, в частности, сельское хозяйство, где этот показатель не превышает 10%, и промышленность.
Такая ситуация на рынке сложилась из-за того, что приведение бензина в общее налогооблагаемое поле (переход от фиксированных выплат к НДС с 2012 года) не дало результатов. Поэтому правительству следует пересмотреть фискальную политику для импортеров бензина, поскольку порядка 40% в цене приходиться именно на уплачиваемые со стороны импортеров налоги. Надо отметить, что в стране резко сократились объемы реализации бензина. Если несколько лет назад в стране реализовывалось 26-27 тыс. тонн бензина, то сейчас этот показатель составляет всего 8 тыс. тонн. На сегодняшний день, по его словам, из зарегистрированных в стране 450 тыс. автотранспортных средств 80-85% пользуются газом, поскольку бензин стал для них «дорогим удовольствием».
Если посмотреть на официальную статистику, то в марте, по сравнению с февралем 2012 года, на непродовольственном рынке Армении инфляция составила 0.8%, что в основном обусловлено ростом цены на бензин и дизтопливо на 3,5% и 1,6% соответственно.
Одновременно, в марте 2012 года, по сравнению с аналогичным периодом 2011 года, рост цен на бензин и дизтопливо составил 13,2% и 13,1%, соответственно, а по сравнению с декабрем 2011 годом – на 6,6% и 2,6%.
Сегодня же цены на рынке беспрецедентны. Стоимость бензина «Регуляр» дошла до 500 рамов, «Премиум» – до 520, «Супер» – до 550.
Чтобы как-то разобраться, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении по итогам возбужденного административного производства вынесла решение в прошлом месяце – оштрафовать компанию «City Petrol Group» (CPS) на 100 млн драмов за злоупотребление доминирующим положением на рынке бензина. Комиссия выяснила, что в результате ценовой политики CPS принадлежащие частным гражданам малые бензозаправочные станции в областях банкротятся, и их собственники вынужденно продают свой бизнес не на самых выгодных условиях компании «City Petrol Group».
Компания «City Petrol Group» занимает доминирующее положение на армянском рынке бензина с долей 41,7% и дизельного топлива – 40,8%, при этом остальную часть этих рынков делят между собой компании Flash, Mika и Maxhur.