9 Ապրիլ 2012 - 08:41 AMT
Ճապոնական Sony ընկերությունը պատրաստվում է 2012-ի ֆինանսական տարում աշխատանքից ազատել 10 հազար աշխատակցի, կամ տասնյակ երկրներում ամբողջ աշխատակազմի մոտ 6 տոկոսը:
Նման որոշում ընկերությունը ստիպված էր կայացնել հսկայական ֆինանսական կորուստների համար, որոնք գերզանցել են ամենավատատեսական կանխագուշակումները: Հիմնական պատճառները հեռուստացույցների արտադրության վերակազմավորումն է ու Ճապոնիայի և Թաիլանդի բնական աղետների հետևանքները: Դրանք ժամանակավորապես կաթվածահար են արել ընկերության բազմաթիվ գործարանների աշխատանքներ:
Sony-ին ուղղված ևս մեկ հարված էր նախորդ տարի իրականացված հաքերային աննախադեպ գրոհները, որոնք հանգեցրել են ոչ միայն կորուստների, այլ նաև ընկերության հեղինակության անկման:
2011-ի ֆինանսական տարում Ճապոնացի արտադրողի օպերացիոնալ կորուստները կազմել են ավելի քան 1.2 մլրդ դոլար, իսկ զւոտ կորուստը` 2.9 մլրդ դոլար, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

9 Апрель 2012 - 08:41 AMT
Японская корпорация Sony собирается в 2012 финансовом году уволить 10 тыс сотрудников, или почти 6% от всего персонала в десятках стран.
Такое решение компания была вынуждена принять из-за огромных финансовых потерь, превысивших самые пессимистичные прогнозы. Основные тому причины – расходы на реструктурирование производства телевизоров и последствия стихийных бедствий в Японии и Таиланде, которые временно парализовали работу многих заводов корпорации.
Еще одним сильным ударом по Sony в прошлом году стала череда беспрецедентных хакерских атак, что принесло не только убытки, но и сказалось на репутации компании.
Операционные потери японского производителя электроники Sony в 2011 финансовом году составили 95 млрд иен, а чистые убытки – 220 млрд иен (соответственно более 1,2 млрд и около 2,9 млрд долларов США), сообщает ИТАР-ТАСС.