Իրանից առայժմ բենզին չի ներկրվում Հայաստան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարությունից տեղյակ հավաստի աղբյուրները: «Հայաստանի և Իրանի համագործակցության շրջանակներում մեր երկրին բենզինի մատակարարման մասին գաղափար կա, բայց առայժմ որևէ գործնական քայլեր չկան»,- ասել են գերատեսչությունում:
Օրերս իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը տեղեկատվություն է տարածել, որ Հայաստանի համար տնտեսապես արդարացված չէ նավթամթերքի ներկրումը Վրաստանից, ուստի երկիրը սկսել է հետաքրքրվել Իրանից նավթամթերք ներկրելու հնարավորությամբ: Այս մասին, ըստ գործակալության, հայտարարել է Իրանի ազգային նավթային ընկերության նավթամթերքի վաճառքի գծով գործադիր տնօրեն Ջալիլ Սալարին:
Ըստ նրա` առաջին փուլում Իրանի մասնավոր սեկտորը նավթամթերքը Հայաստան է արտահանելու ավտոմեքենաներով: Ծրագրվում է, որ նավթամթերքի ներկրումը հետագայում շարունակվելու է խողովակաշարի միջոցով, որը Հայաստանն ու Իրանը մտադիր են կառուցել առաջիկա տարիներին:
Փետրվարին Իրանի և Հայաստանի էներգետիկայի նախարարները համաձայնագիր են ստորագրել, որի հիման վրա Իրանը բենզին և նավթամթերք է արտահանելու հարևան երկիր: Ըստ համաձայնագրի` Իրանը խողովակաշարի միջոցով Հայաստան է արտահանելու բենզին, դիզվառելիք, ինչպես նաև ավիացիոն վառելանյութ:
Իրանի նավթի վերամշակման և արտահանման ազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ալիռեզա Զեյդամին հայտարարել է, որ Իրանը մատակարարում է իրականացնում Իրաք, Հայաստան, Աֆղանստան և Պակիստան:

Бензин из Ирана пока не импортируется в Армению. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net достоверные источники в Министерстве энергетики и природных ресурсов Армении. «В рамках сотрудничества Армении и Ирана есть идея о поставке бензина в нашу страну, но пока что нет каких-либо практических шагов», – сказали в госведомстве.
На днях информационное агентство Mehr распространило информацию о том, что для Армении экономически не оправдано импортировать нефтепродукты из Грузии, поэтому страна проявила интерес к импорту нефтепродуктов из Ирана. С таким заявлением, согласно Mehr , выступил исполнительный директор по продажам нефтепродуктов иранской национальной нефтяной компании Джалил Салари.
По его словам, на первом этапе частный сектор Ирана будет экспортировать нефтепродукты в Армению по автодорогам. Планируется, что экспорт нефтепродуктов затем будет продолжен посредством трубопровода, который Армения и Иран намерены построить в ближайшие годы.
В феврале министры энергетики Ирана и Армении подписали соглашение, на основе которого Иран будет экспортировать бензин и нефтепродукты в соседнюю страну. Согласно соглашению Иран по трубопроводу будет поставлять в Армению бензин, дизельное топливо, а также авиационное топливо.
Исполнительный директор национальной компании по переработке и экспорту нефти Ирана Алиреза Зейдами заявил, что поставки уже осуществляются в Ирак, Армению, Афганистан и Пакистан.