11 Ապրիլ 2012 - 10:37 AMT
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի համար, որը վերջին տարիներին Հայաստանի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է, բավական բարենպաստ էր: Այդ մասին այսօր` ապրիլի 11-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը: «Ավելացել է գործող ընկերությունների քանակը՝ հասնելով 359, նրանց ընդհանուր շրջանառությունը կազմում է շուրջ 205 միլիոն դոլար՝ ապահովելով 23 տոկոս տարեկան աճ»,-ասել է նա:
Բագրատ Ենգիբարյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ այսօր երկրում ավելացել է տեղական կապիտալով ընկերությունների թիվը՝ հասնելով 62 տոկոսի, ընդ որում նրանց արտադրանքը ոչ միայն արտահանվում է, այլև իրացվում է տեղական շուկայում՝ նպաստելով տնտեսական աճին: ՏՏ ոլորտում արտադրողունակության աճի միջին ցուցանիշը 11,5 տոկոս է: Ոլորտում աշխատում է շուրջ 6 700 մասնագետ, իսկ հեռահաղորդակցությունների ոլորտի աշխատակիցների հետ միասին՝ 11 000: «ՏՏ ոլորտի մասնագետների միջին աշխատավարձը 400 հազար դրամ է, նրանք ամենաբարձր վարձատրվող մասնագետներից են»,-հավելել է նա:

11 Апрель 2012 - 10:37 AMT
Для сферы информационных технологий, которая последние годы находиться в центре внимания властей Армении, был достаточно благоприятным. Об этом 11 апреля на пресс-конференции в Ереване заявил директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян. «Увеличилось число действующих компаний – до 359, общий оборот которых обеспечил более 205 млн. долларов США, обеспечив среднегодовой рост на 23%», – сказал он.
Баграт Енгибарян придал важность тому, что на сегодняшний день в стране увеличилась доля местных компаний – 62%, причем произведенная ими продукция не только экспортируется на внешние рынки, но и потребляется на местном рынке, способствуя экономическому росту. Среднегодовой показатель роста производительности в сфере составляет 11,5%. В сфере задействовано порядка 6 700 специалистов, а с четом коммуникационной сферы число сотрудников достигает 11 000 человек. «Специалисты сферы ИТ на сегодняшний день получают в среднем 400 тыс. драмов и являются одними из наиболее высокооплачиваемых», – добавил он.