Մինչև տարեվերջ Հայաստանում արդեն կգործի վենչուրային հիմնադրամ ՏՏ ոլորտի նորեկների ֆինանսավորման համար: Այդ մասին ապրիլի 11-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում առաջին վենչուրային հիմնադրամը կստեղծվի կառավարության մասնակցությամբ` 6 միլիոն դոլար նախնական կապիտալով: 50 տոկոս մասնակցություն պետք է ապահովի մասնավոր հատվածը: «Այսօրվա դրությամբ արդեն մշակվել է հիմնադրամի աշխատանքի լիակատար մոդել և կառավարիչների գալիք նիստին կառաջարկվի տեխնիկական խնդիր կառավարիչի համար, որի շնորհիվ մենք կարող են հույս ունենալ, որ մինչև տարեվերջ կունենանք այդ կառույցը»,- ասել է Ենգիբարյանը:

До конца 2012 года в Армении уже будет действовать венчурный фонд для финансирования стартапов (новичков) сферы ИТ. Об этом 11 апреля на пресс-конференции в Ереване сказал директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.
По его словам, первый венчурный фонд в Армении будет создан при участии правительства с первоначальным капиталом в 6 млн. долларов, при этом 50%-ое участие должен будет обеспечить частный сектор.
«На сегодняшний день уже разработана полная модель работы фонда, и в ближайшее заседание управляющих будет предложено техническое задание для управляющего, благодаря чему мы можем надеяться на то, что до конца года у нас уже будет эта структура», – сказал Енгибарян.