«Բաց խաղ» համակարգչային խաղերի նախագծման 2012 թվականի առաջնությունը մեկնարկեց ապրիլի 11-ին: Այն միտված է զարգացնելու համակարգչային խաղերի նախագծման ոլորտը Հայաստանում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը «Orange Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասաց, որ առաջնության հիմնական նպատակներն են աջակցել ՏՏ ոլորտի զարգացմանն ու փոքր և միջին ձեռնարկությունների ստեղծմանն ու կայացմանը: «Այս տարի շեշտն ավելի շատ կդրվի բջջային հավելվածների վրա, քանի որ այն արագ զարգացող ու աճող ոլորտ է Հայաստանում»,- ընդգծեց նա:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի խոսքով` խաղային արդյունաբերությունն ամբողջ աշխարհում զարգացող ուղղություն է և կարող է նպաստել Հայաստանի տնտեսական աճին: «Առաջնությունը հնարավորություն կտա ստեղծել նոր բիզնես միջավայր, իսկ մասնակիցներին` իրականացնել իրենց մտահղացումներն ու մասնակցել տարբեր նախագծերի իրականացմանը լավագույն ՏՏ ընկերություններում»,- նշեց նա:
Այս տարի առաջնությունը կազմակերպվում է արդեն երկրորդ անգամ: Այն կանցկացվի 4 փուլով ու կունենա 9-ը անվանակարգ` « Լավագույն խաղ», «Լավագույն բջջային խաղ», «Սցենար», «Նորարություն», «Դիզայն», «Պատանիների առաջնություն», «Լավագույն սոցիալական բջջային հավելված», «Լավագույն ժամանցային հավելված» եւ «Լավագույն կոմունիկացիոն հավելված»: Մրցանակային ֆոնդը 150-300 հազար դրամ է:
Համակարգչային խաղերի առաջնությունը չունի տարիքային և նախագծերի տիպերի ու տեխնիկական հնարավորությունների սահմանափակում: Մասնակցելու համար կարելի է հայտն ուղարկել մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը` [email protected] հասցեին, իսկ մինչ ապրիլի 30-ը գրանցվածները հնարավորություն կունենան մասնակցելու համակարգչային խաղերի դիզայնին ու նախագծմանը նվիրված սեմինարներներին:

В Ереване 11 апреля стартовал 2-ой Открытый чемпионат Армении по разработке компьютерных игр. Цель чемпионата – развитие сферы проектирования компьютерных игр в Армении, содействие становлению молодежи в бизнес-сфере игр.
Во время встречи с журналистами генеральный директор компании “Orange Армения” Бруно Дютуа сказал, что в этом году особое внимание будет уделено мобильным приложениям, поскольку эта сфера в Армении развивается достаточно быстрыми темпами.
По словам исполнительного директора СПИТ Карена Варданяна, область компьютерных игр является одним из наиболее развивающихся направлений во всем мире. Она может содействовать экономическому росту Армении.
В этом году чемпионат, который уже во второй раз проводится в Армении, будет содержать 4 этапа и 9 номинаций: “Лучшая игра”, “Лучшая мобильная игра”, “Лучший сценарий”, “Инновация”, “Дизайн”, “Юношеский чемпионат”, “Лучшее мобильное социальное приложение”, “Лучшее развлекательное приложение”. Призовой фонд чемпионата составляет 150-300 тысяч драмов.
Для участия в чемпионате нет возрастных ограничений, а также ограничений в типах проектов и технических возможностях. Заявки на участие необходимо направлять до 30 сентября на электронный адрес [email protected].
Участники, зарегистрировавшиеся до 30 апреля, получат возможность участия в семинарах, посвященных дизайну и разработке компьютерных игр.