Ապրիլի11-ին «Լև Գրուպ» իրավատնտեսական միավորումը հայտարարություն է տարածել «Արմենալ» գործարանի գլանման բաժնի աշխատողների անունից սեփական մեկնաբանությամբ, որը պարունակում է փաստերի կոպիտ աղավաղում:
ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը հետևում է Հայաստանի օրենսդրությանը աշխատանքի վարձատրության հարցերում, այդ թվում արտադրության հատկապես ծանր և առողջության համար վնասակար պայմաններում աշխատանքի համար վճարելիս:
Հայաստանում գործող աշխատանքային օրենսդրության համապատասխան արտոնություններ չեն նախատեսվում աշխատողների համար, ովքեր անմիջականորեն զբաղված են գլանման արտադրությունում:
Դրա հետ կապված բացակայում են իրավաբանական հիմքերը վնասակարության համար նրանց լրացուցիչ վարձատրություն տալու համար:
Հայտարարությունում նշված 130 հազար դրամ գումարը որպես գլանման արտադրությունում աշխատողների միջին ամսական աշխատավարձ իրերի իրական դրության աղավաղում է: Իրականում 2011-ին այդ աշխատողների միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 208 640 դրամ, իսկ հունվար-մարտ ամիսներին տատանվել է 203,7-254,6 հազար դրամի միջև:
«Արմենալի» 100 աշխատողների անունից «Լև Գրուպ» իրավատնտեսական միավորման նախագահ Լևոն Բաղդասարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ այն մասին, որ գործարանի ղեկավարությունը խախտում է Աշխատանքային օրենսգրքի դրույթները: Մասնավորապես, հայտարարության համաձայն, առողջության համար վնասակար գլանման արտադրամասում աշխատողները պետք է ժամանակից շուտ անցնեն կենսաթոշակի, սակայն նրանք մինչև հիմա գերավճարներ չեն ստացել, որոնք նախատեսված են օրենսդրությամբ: Միաժամանակ, գործարանի աշխատողները պահանջում են իրենց համար ստեղծել աշխատանքի պայմաններ, որոնք հավասար են Ռուսաստանում գործարանի՝ «Ռուսալի» աշխատողների պայմաններին:
Ինչպես հաղորդել է Բաղդասարյանը, «Լև Գրուպը» իր հովանու տակ է վերցրել իրեն դիմած գործարանի աշխատողներին, ովքեր իրենց պահանջներն ուղղել են նաև նախագահին, վարչապետին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների: Ինչպես նաև դատարանում հայց է ներկայացված գործարանի ղեկավարության կողմից աշխատողներին օրենքով նախատեսված գերավճարները տրամադրելու մասին:
Լևոն Բաղդասարյանը նաև հաղորդել է, որ «Լև Գրուպը» առաջարկել է «Արմենալի» ղեկավարությանը խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհով, սակայն նրանցից ոչ մի դրական պատասխան չի ստացել: «Այդ խնդիրը Հայաստանում գլոբալ բնույթ է կրում, և լիազոր մարմինները պետք է լուծեն այն»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ մի քանի տարի առաջ նույնպես բախվել է նման խնդրի հետ, երբ միավորում են դիմել գործարանի այլ արտադրամասի աշխատողներ, այդ ժամանակ նրանց հաջողվել է հասնել գերավճարների վճարմանը: Նա համոզված է, որ այս անգամ ևս խնդիրը կլուծվի հօգուտ աշխատողների:
Այսօրվա դրությամբ գործարանի բոլոր 100 աշխատողները շարունակում են աշխատել և գործադուլ չեն հայտարարել:

11 апреля, юридически-экономическое объединение «Лев групп» распространило заявление от имени рабочих прокатного отделения завода «Арменал» с собственным комментарием, содержащим грубые искажения фактов.
Завод «Арменал» неукоснительно соблюдает законодательство Армении в вопросах оплаты труда, в том числе при оплате труда в условиях особо тяжелых и особо вредных для здоровья производств.
В соответствии с действующим в Армении трудовым законодательством, не предусматриваются льготы для работников, непосредственно занятых на прокатном производстве. В связи с этим отсутствуют юридические основания для начисления им доплат за вредность.
Озвученная в заявлении сумма в 130 тысяч драмов, как среднемесячная зарплата прокатчиков, также является искажением истинного положения дел. В действительности, в 2011 году среднемесячная зарплата работников прокатного отделения составила 208 640 драмов, а в январе-марте нынешнего года колебалась от 203,7 тыс. до 254,6 тыс. драмов.
От имени 100 сотрудников «Арменала» председатель экономико-правового союза «Лев Груп» Левон Багдасарян выступил с заявлением о том, что руководство завода нарушает положения Трудового кодекса.
В частности, согласно заявлению, работающим во вредном для здоровья прокатном цеху полагается раньше времени уходить на пенсию, однако они до сих пор не получили сверхвыплаты, предусмотренной кодексом.
В то же время, работники завода требуют создать для них условия труда, равные рабочим на заводе «Русал» в России.
Как сообщил Левон Багдасарян, экономико-правовой союз «Лев Груп» взял под свою опеку обратившихся к нему сотрудников завода, которые направили свои требования также президенту, премьеру и другим высокопоставленным лицам страны. Также в суд подан иск о выплате руководством завода полагающихся работникам по закону сверхвыплат.
Левон Багдасарян также сообщил, что экономико-правовой союз предлагал руководству «Арменала» решить проблему мирным путем, однако от них не последовало никакого положительного ответа.
«Данная проблема носит глобальный характер в Армении, и уполномоченные органы должны ее разрешить», – подчеркнул он. В связи с этим, он добавил, что несколько лет назад уже сталкивался с аналогичной проблемой, когда в союз обратились сотрудники другого цеха завода, тогда же им удалось добиться уплаты по полагающимся работникам сверхвыплатам. Правозащитник уверен, что и на этот раз проблема будет решена в пользу работников.
На сегодняшний день все 100 сотрудников «Арменала» продолжают работать на заводе и не объявляли забастовки.