ՀՀ կառավարությունը ապրիլի 12-ի նիստի ընթացքում հաստատել է Իրան-Հայաստան նավթատարի շահագործման կանոնակարգը:
Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության համար տեխնիկական կանոնակարգի նախնական հաստատումը:
Հայաստանը և Իրանը մտադիր են մինչև 2014-ը կառուցել 8 դյույմ լայնությամբ 365 կմ-անոց նավթամթերատար կառուցել: Այդ ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության կողմերը հանգել են հունվարին Ալիրեզ Զեյգամիի՝ Երևան կատարած այցի շրջանակներում:
Իրան-Հայստան նավթատարը, որը ծրագրվում է կառուցել մինչև 1014թ, թույլ կտա Հայաստանին նավթամթերք ստանալ ոչ միայն Իրանի նավթազտարաններից, այլ նաև Պարսից ծոցից, որտեղ այսօրվա դրությամբ գտնվում է աշխարհում թվով երկրորդ բորսան, որտեղ վաճառվում է տարբեր որակի նավթամթերք:
Այդ մասին փետրվարի 15-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել ՀՀ էներգետիկայի ու բնապահպանության նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Այդ համատեքստում նախարարը պարզաբանել է, որ Հայաստանը կկարողանա օգտվել բորսայում գործող գներից, որոնք զգալիորեն տարբերվում են միջերկրածովյին գներից և զգալիորեն կրճատել տրանսպորտային ծախսերը:
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին տնտեսական տեսակետից շահավետ նախագծում, ապա, ըստ Արմեն Մովսիսյանի, ներդրողներ կգտնվեն, հնարավոր է նաև ֆինանսավորում Հայաստանի պետական միջոցների հաշվին:
Նավթատարի շինարարությունը Հայաստանի տարածքում կֆինանսավորի հայկական կողմը, իսկ Իրանի տարածքում՝ իրանական կողմը:
Նավթատարի շահագործման մասին պայմանագիրը կկնքվի 25 տարով: Ինչպես հայտնել է նախարարը, Հայաստանի ներքին սպառման պահանջարկը կազմում է տարեկան 400 հազար տոննա:

Правительство Армении на заседании 12 апреля утвердило технический регламент эксплуатации магистрального нефтепровода Иран-Армения.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность изначальному установлению технических регламентов для строительства нефтепровода Иран-Армения.
Строительство нефтепровода Иран-Армения, которое планируется завершить в 2014 году, позволит Армении транспортировать нефтепродукты не только с нефтеперерабатывающих заводов (НПЗ) Ирана, но и из Персидского залива, который на сегодняшний день является второй в мире биржей, где торгую нефтепродуктами разного качества. Строительство нефтепровода на территории Армении согласно достигнутым договоренностям будет финансировать армянская сторона, а на территории Ирана – соответственно, иранская. Договор по эксплуатации нефтепровода будет заключен на 25 лет, поэтому и были произведены расчеты по увеличению объемов транспортировки за этот период с учетом ряда факторов, в числе которых экономический рост, рост населения Армении. Внутренняя потребность Армении в нефтепродуктах составляет 400 тыс. тонн в год.