«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՀԿԵ-ի ներդրումային ծրագրի իրականացման և կոնցեսիոն պարտավորությունների կատարման ընթացքը, երկաթուղու 1-ին եռամսյակում կատարած աշխատանքները, 2012 թ. համար բեռնափոխադրումների զարգացման հեռանկարները:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին ներկայացրեց Զամանլուի կամրջի վերակառուցման և շրջակա երկաթուղային ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագրի իրականացման ընթացքը, որը ներառում է վազուղիների և Շահալի, Փամբակ ու Վանաձոր կայարանների արդիականացումը:
Ինչպես նշեց Վ.Ռեբեցը, Հարավկովկասյան երկաթուղին հատուկ ուշադրություն է դարձնում սեփական արտադրական հզորությունների հիման վրա շարժակազմի արդիականացմանը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն ու «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը քննարկեցին նաև կոնցեսիոն պայմանագրի շրջանակներում լրացուցիչ համաձայնագրի կնքման ընթացքը, սակագնային քաղաքականության պետական կառավարման հեռանկարները, մասնավորապես, պետության կողմից երկաթուղու համար ոչ շահավետ սակագների փոխհատուցման հնարավորությունը:

13 Апрель 2012 - 09:43 AMT
Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец 12 апреля встретился с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. В рамках встречи стороны обсудили ход реализации инвестиционной программы ЮКЖД и выполнения концессионных обязательств, итоги работы железной дороги в первом квартале текущего года, а также прогнозы относительно роста объемов грузоперевозок в 2012 году.
Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» представил председателю правительства Армении процесс реализации программы по реконструкции Заманлинского железнодорожного моста и комплексного развития близлежащей железнодорожной инфраструктуры, которая включает в себя проекты по восстановлению перегонов и станций Шагали, Памбак и Ванадзор.
Как отметил Ребец, Южно-Кавказская железная дорога также уделяет большое внимание модернизации подвижного состава на базе собственных производственных мощностей.
Премьер-министр Армении и руководитель ЗАО «ЮКЖД» также затронули вопрос подписания дополнительного соглашения к концессионному договору, обсудили возможность государственного регулирования тарифов на грузоперевозки, в частности, компенсации со стороны государства в случае экономической нецелесообразности установленных тарифов.